Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 31 stycznia 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 375

Ci sami w kolejce po władzę

„Tylko” 255 kandydatów na radnych (o 100 mniej niż cztery lata temu) zarejestrowała Miejska Komisja Wyborcza w Łomży. Listy zgłosiło w sumie siedem komitetów - cztery komitety „partyjne” i trzy „samorządowe”. Dokładnie tyle samo ma też być kandydatów na prezydenta Łomży. Termin ich zgłaszania minął o północy, przy czym w środę po południu zarejestrowanych było siedmiu kandydatów. Przypomnijmy, 21 listopada, ewentualnie w dogrywce 5 grudnia, wybierzemy wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, a także radnych gmin (miast), powiatów i województw, którzy będą rządzić w samorządach przez kolejne cztery lata.

Wśród 255 kandydatów startujących w wyborach do Rady Miasta są niemal wszyscy obecni radni Łomży. Brakuje tylko Wiesława Grzymały (PiS) i Krzysztofa Sychowicza (PO), których nazwiska znajdują się za to na listach wyborczych do Sejmiku województwa. Pozostali radni Łomży chcą być wybrani jeszcze raz, choć bardzo często z innych komitetów wyborczych niż z jakich startowali cztery lata temu i działali dotychczas. Najwięcej „emigracji” zanotował klub radnych PiS. Z dawnego składu (9 radnych) pod tym szyldem do nowych wyborów pójdzie tylko czwórka: Mariusz Chrzanowski, Alicja Bandzul, Wanda Mężyńska i Bogumiła Olbryś. W sumie komitet zgłosił 46 kandydatów na radnych, a kandydatem PiS na prezydenta jest obecny poseł Lech Antoni Kołakowski.
Najwięcej, 7 „starych” radnych, jest na listach wyborczych komitetu Samorządowe Porozumienie Łomży (43 kandydatów). Na ich listach są także: były radny Jerzy Brodziuk (zrezygnował z mandatu wiosną) i ten który miał zająć jego miejsce Witold Chludziński, a jedynkami SPŁ do Rady Miasta w trzech okręgach wyborczych są prezydent Jerzy Brzeziński i dwaj dotychczasowi jego zastępcy: Krzysztof Choiński i Marcin Sroczyński. To właśnie pod szyldem tzw. „spółdzielców” o ponowną reelekcję w wyborach prezydenckich będzie ubiegał się Jerzy Brzeziński, który wcześniej - cztery i osiem lat temu - szedł do wyborów z komitetów mających w nazwie przymiotnik „chrześcijański”.
Czwórka obecnych radnych – na 46 kandydatów - znajduje się na listach PO: Maciej Borysewicz, Maciej Głaz, Alicja Gołaszewska, Edyta Śledziewska. Kandydatem tej partii na prezydenta miasta jest Jacek Piorunek, obecny radny Sejmiku i członek zarządu województwa podlaskiego.
Trójka radnych jest też na listach PPSL „Wspólnota Samorządowa”: Jan Bajno, Piotr Grabani (także kandydat na prezydenta) i Janusz Nowakowski. Radny Tadeusz Zaremba złożył swój komitet wyborczy „Wspólna Łomża”, którego jest też kandydatem na prezydenta miasta.
Na listach pozostały dwóch zarejestrowanych w Łomży komitetów wyborczych: SLD i „Łomżyńskie Filary”, obecnych radnych nie ma, a ich kandydatami na prezydenta miasta są odpowiednio Mieczysław Czerniawski i Andrzej Grodzki.

Najwięcej kandydatów ubiega się o mandaty w okręgu wyborczym nr 3 obejmującym obszar od skrzyżowania Legionów z Sikorskiego aż po Zawady Przedmieścia. O 7 mandatów ubiegają się tu 82 osoby. Najmniej kandydatów - 50 - jest w „dwójce” gdzie do obsadzenia jest 6 mandatów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę