Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

ul. Dworna 22 C 18-400 Łomża tel/fax 086 2166487 www.muzeum.4lomza.pl

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży powstało z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Adama Chętnika, który po zakończeniu II Wojny Światowej przystąpiło do kontynuacji pracy badawczej rozpoczętej przed wojną. Zaczątkiem zbiorów muzealnych stały się eksponaty pozostałe po Stacji Naukowo-Badawczej i Muzeum Kurpiowskim w Nowogrodzie. Początkowo siedzibą muzeum było mieszkanie w domu przy Alei Legionów 18, gdzie 14 marca 1948 roku otwarto pierwszą wystawę w historii Muzeum Północno-Mazowieckiego. W okresie pięćdziesięciu lat działalności muzeum kilkakrotnie zmieniało nazwę (Muzeum Północno-Mazowieckie, Muzeum w Łomży, Muzeum Okręgowe) i siedziby (od 1978r. do 2005 siedzibą muzeum jest zabytkowy "Dom Pastora" przy ul. Krzywe Koło 1). Obecnie Muzeum mieści się w budynku przy ul. Dwornej 22 C.

Muzeum Północno-Mazowieckie gromadzi eksponaty w kilku działach:
1. Dział etnograficzny - dotyczy głównie terenu Kurpi
2. Dział bursztynu - największy regionalny zbiór bursztynu w Polsce i jeden z najciekawszych zbiorów tego surowca na świecie
3. Dział archeologiczny - zbiory pochodzące z prowadzonych w Łomży i okolicy wykopalisk archeologicznych dokumentują przeszłość regionu począwszy od schyłkowego paleolitu po późne średniowiecze.
4. Dział numizmatyczny
5. Dział historyczny - dotyczy głównie dokumentów, archiwów, ikonografii, prasy, map itd. dotyczących regionu.
6. Dział sztuki - prowadzony jest z myślą o zachowaniu dorobku kulturalnego regionu (obrazy, grafiki, rzemiosło artystyczne, sztuka użytkowa itp.)

W skład organizacyjny Muzeum Północno-Mazowieckiego wchodzą także:
1. Galeria Sztuki Współczesnej
2. Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Muzeum Północno-Mazowieckie od kilku lat honoruje ludzi i instytucje wspierające placówkę przyznając specjalne trofeum "Bursztynowy Kierec".


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę