Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Krajowy finał IX edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

  W dniu 18 maja 2010 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbył się krajowy finał IX edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” organizowanego przez Porozumienie Parków Krajobrazowych. W  finale konkursu wzięli udział gimnazjaliści z 14 województw. Reprezentanci czteroosobowych drużyn zwycięskich gimnazjów z poszczególnych województw zmagali się  z dwustopniowym egzaminem.      

    Pierwsza część egzaminu polegała na rozwiązaniu testu składającego się  z 29 pytań z zakresu biologii i ekologii w tym 15 pytań ogólnych i 14 pytań dotyczących parków krajobrazowych. Następnie uczniowie rozpoznawali 10 gatunków roślin chronionych, 10 gatunków zwierząt chronionych oraz 5 gatunków roślin pospolitych. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 7 drużyn z największą liczbą punktów. W tej części konkursu uczniowie rozpoznawali zespołowo po 5 głosów ptaków. Zadanie z rozpoznawaniem głosów 3 drużyny rozpoznały bezbłędnie, zdobywając maksymalną ilość punktów.

    Eliminacje konkursowe wyłoniły liderów krajowych:

 I  miejsce  -  drużyna z Publicznego Gimnazjum w Janowie Podlaskim – woj. lubelskie,

II miejsce -  drużyna z Publicznego Gimnazjum w Łabowej – woj. małopolskie,

III miejsce - drużyna  z Gimnazjum w Rybnie – woj. warmińsko- mazurskie.

    Drużyna z Gimnazjum w Piątnicy reprezentująca województwo podlaskie zajęła V miejsce.

    Zwycięskie drużyny otrzymały cenne nagrody, a pozostali dyplomy i wydawnictwa przyrodnicze.  Uczestnicy finału wzięli udział w 3 dniowej wycieczce zwanej zieloną szkołą.

    Finał ogólnopolskiego konkursu został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Przygotowany został przez pracowników Suwalskiego Parku Krajobrazowego przy wsparciu  Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

     Podczas pobytu w Supraślu uczestnicy konkursu uczestniczyli w spotkaniu autorskim z fotografującym przyrodę Wiktorem Wołkowem.

W ramach zielonej szkoły młodzieży zaproponowano wycieczkę objazdową po 3 parkach krajobrazowych  województwa podlaskiego.

    Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej uczniowie zwiedzali Silvarium oraz Galerię na Skraju Puszcz Nadleśnictwa Krynki.

    W Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi  zwiedzili muzeum Fort oraz mogli popisać się umiejętnościami podczas zawodów na strzelnicy.

    Zwiedzanie Muzeum Wigier, przejazd wigierską kolejką wąskotorową oraz spacer ścieżką przyrodniczą  Dolina Czarnej Hańczy i wycieczkę objazdową przygotowali dla uczestników przedstawiciele Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

   Uczestnicy podczas wycieczki zapoznali się z zasobami przyrody i walorami  parków województwa podlaskiego, utrwalając w ten sposób, zdobytą podczas przygotowań do poszczególnych etapów konkursu wiedzę teoretyczną.

 Do zobaczenia za rok na X edycji konkursu, być może w województwie warmińsko-mazurskim.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę