Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 353

Pomoc dla powodzian

Skala nieszczęść jakie wyrządziła powódź przede wszystkim w południowe części Polski jest ogromna. Woda w wielu miejscach zabrała ich cały dobytek. Na szczęście, jak zwykle w tego typu nieszczęściach, z pomocą im spieszą mieszkańcy innych części kraju. Także mieszkańcy Łomży i regionu. W Łomży dary dla powodzian zbiera Caritas, ale także Łomżyńska Izba Przemysłowo- Handlowa i ratusz. W środę radni miejscy na wniosek prezydenta zdecydowali o przekazaniu 150 tys zł z budżetu miasta do dwóch gmin: Wilkowa w województwie lubelskim i Czechowic-Dziedzic w śląskim.

- W związku z tragedią jaka dotknęła mieszkańców zaprzyjaźnionego z Łomżą partnerskiego miasta Czechowice-Dziedzice oraz innych miejscowości proponuję zmniejszenie rezerwy ogólnej w budżecie miasta o kwotę 150.000 złotych – napisał we wniosku do radnych prezydent Jerzy Brzeziński. Radni wniosek jednomyślnie przyjęli i dzięki temu obie gminy Wilków i Czechowice – Dziedzice dostaną po 75 tys zł. .
Gmina Wilków w województwie lubelskim, której zachodnią granicę stanowi Wisła, należy do najbardziej poszkodowanych przez tegoroczną powódź. Została zalana w 95 procentach. Z 25 wsi w gminie rzeka oszczędziła tylko cztery. Czechowice-Dziedzice są położone w południowej części województwa śląskiego. Naturalne granice gminy stanowią: od wschodu - rzeka Biała, od północy - rzeka Wisła, od północnego - zachodu – Jezioro Goczałkowickie. Łomża od 1993 roku ma umowę o partnerstwie i współpracy z Czechowicami – Dziedzicami.

Dary serca
Tradycyjnie w akcję pomocy poszkodowanym włączyła się Caritas. Kościelna organizacja charytatywna zbiera dary rzeczowe i pieniądze w całym kraju. Łomżyńska Caritas prosi o konserwy, napoje, środki czystości oraz nowe koce, śpiwory, pościel i materace. Dary można przynosić do świetlicy Caritas przy ul. Giełczyńskiej 20 w Łomży w godzinach od 8 do 15. Zebrane produkty mają trafić do poszkodowanych przez powódź mieszkańców Diecezji Płockiej. O włączenie się do akcji pomocy powodzianom ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Łomżyńskiej Caritas, prosi wszystkich ludzi dobrej woli, wolontariuszy a przede wszystkim członków Szkolnych Kół Caritas i parafialnych Zespołów Caritas.
W najbliższą niedzielę (30 maja) na terenie całej diecezji na polecenie Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka zostanie zorganizowana zbiórka do puszek. Zebrane środki zostaną w całości przeznaczone na pomoc powodzianom. Wsparcia finansowego można również udzielać indywidualnie, wpłacając na konto Caritas Diecezji Łomżyńskiej (Nr konta: 25 8757 0001 0001 6766 2000 0010) z dopiskiem „Powódź Południe”.

Przedsiębiorcy chcą pomagać
Także Rada Łomżyńskiej Izby Przemysłowo – Handlowej apeluje do mieszkańców, przedsiębiorców i ludzi dobrej woli z Łomży i regionu o wsparcie akcji pomocy skierowanej do ludzi poszkodowanych przez powódź.
- Jeśli ktoś coś takiego chciałby przekazać powodzianom wystarczy zadzwonić do biura Izby – mówi Maciej Zajkowski, prezes ŁIP-H. - Resztą zajmą się przedsiębiorcy, odbiorą we wskazanym miejscu rzeczy i przetransportują do magazynu, a potem do miejsca docelowego.
Przedsiębiorcy zbierają dary dla mieszkańców Czechowic-Dziedzic. To partnerskie miasto Łomży.
- Zgłoszenia od osób chcących przekazać pomoc powodzianom przyjmowane są w biurze Izby pod numerem telefonu 86 216-33-55 (w godz. 8.00 – 16.00) lub 698-666-600.
Akcję pomocy mieszkańcom Czechowic prowadzi także Urząd Miejski. Dary poszkodowanym powodzią można przynosić od godz. 8.00 do 18.00 do hali targowej (Stary Rynek 6, box 31 – I piętro). Jak informuje biuro prasowe ratusza prezydent Łomży zaproponował również kierownictwu miasta Czechowice-Dziedzice, przyjęcie w okresie wakacyjnym na bezpłatny letni wypoczynek w Łomży grupy ok. 200 dzieci z terenów dotkniętych klęską powodzi.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę