Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 335

(krwawa) Wojna o basen

Hanka Gałązka, odwołana (?) dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, od kilku dni przebywa na oddziale kardiologicznym łomżyńskiego szpitala. Trafiła tam jeszcze zanim prezydent Łomży podpisał w poniedziałek zarządzenie o jej odwołaniu, ale już po upublicznieniu informacji, że ma zamiar to zrobić. Przyczyną odwołania wieloletniej dyrektor „dziesiątki” (Gałązka jest nim od 1988 roku, czyli od chwili powstania szkoły) jest „wojna o basen” w którą wciągnięta została także prokuratura. Prezydent posądza Gałązkę, że wysłanie przez Radę Rodziców zawiadomienia, o podejrzeniu przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, jest pokłosiem jej rzekomo dezinformacyjnej działalności.

- Odwołanie z funkcji dyrektor Hanki Gałązki było ogromnym zaskoczeniem – mówi Aleutyna Kołos, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży. Do związku jeszcze w ubiegłym tygodniu dotarł wniosek jaki prezydent wysłał do Podlaskiego Kuratora Oświaty z prośbą o opinię o zamiarze odwołania dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Zgodnie z prawem opinia kuratora jest obowiązkowa, ale nie jest wiążąca dla organu prowadzącego. Jak informuje Małgorzata Palanis, rzecznik prasowy kuratorium, kurator Jerzy Kiszkiel opinii nie wyraził, bo w skierowanym do niego wniosku zarzuty jakie stawiane są dyrektor Hance Gałązce dotyczą kwestii kontaktów władz miasta z dyrektor szkoły, a nie kwestii pedagogicznych.
- Kurator wysłał jedynie informację do prezydenta Łomży, ale nie jest to formalna opinia, że nie widzi przesłanek dydaktycznych do odwołania pani dyrektor – dodaje Palnis, przyznając jednocześnie, że zgodnie z prawem niewyrażenie opinii w ciągu 5 dni od złożenia jest równoznaczne z wyrażeniem opinii pozytywnej, a termin ten minął w ubiegłą środę.
Jeszcze w ubiegły czwartek, gdy w internecie ujawniliśmy, że prezydent złożył do kuratora wniosek o odwołanie dyrektor Hanki Gałązki, napisała ona list do radnych Łomży. Wyjaśnia w nim motywy swoich działań i kwestie prawne związane z przekazaniem zarządu wyremontowanego basenu, podkreślając, że „wygaśniecie zarządu może nastąpić w razie stwierdzenia, że nieruchomość jest, zbędna zarządcy lub wykorzystywana niezgodnie z jej przeznaczeniem”, a ona mając na uwadze „tworzenie warunków zapewniających szeroko pojęty rozwój dziecka, stworzenie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne” nie może „stwierdzić, że zbędny jest basen, który przez 15 lat służy dzieciom szkoły jak każda inna sala lekcyjna”.
- Intencją moją jest przekazanie trwałego zarządu na zasadach art.49a ust.2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tj: cytuję: oddania w trwały zarząd całej nieruchomości kilku jednostkom organizacyjnym w częściach ułamkowych z określeniem sposobu korzystania z tej nieruchomości przez poszczególne jednostki organizacyjne – napisała w liście Hanka Gałązka dodając, że dąży do tego, aby uczniowie korzystali z pływalni w godz. od 8.00 do 14.00 podczas lekcji wychowania fizycznego wynikających z ramowego planu nauczania do czego jesteśmy przygotowani poprzez odpowiednie kwalifikacje nauczycieli i opracowany plan zajęć dla każdego ucznia już od początku roku szkolnego 2009/10.
- Jestem przekonana, że moje decyzje związane z przekazaniem trwałego zarządu są zgodne z prawem. Działania ze strony organu prowadzącego w formie poleceń i zobowiązań są niezgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami – podkreśla dyrektor Gałązka.
Głos w sprawie zabrała także Rada Rodziców „dziesiątki” która jest nadawcą wysłanego jeszcze w grudniu do prokuratury zawiadomienia, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. Rodzice uczniów z „dziesiątki” twierdzą, że już od września ubiegłego roku starają się uzyskać od władz miasta zapewnienie, że dzieci z tej szkoły będą mogły korzystać z pływalni na zasadach jakie obowiązywały przed  remontem basenu, ale „niestety na składane przez nas pisma do Pana Prezydenta Krzysztofa Choińskiego, nie uzyskaliśmy konkretnych odpowiedzi.”
- Pragniemy podkreślić, że my Rodzice Szkoły podstawowej nr 10 nigdy nie wypowiadaliśmy się o jakimkolwiek ograniczeniu korzystania z basenu przez dzieci z innych placówek oświatowych w naszym mieście. Uważamy, iż przebudowa basenu przy Szkole Podstawowej nr 10 znacząco przyczyni się do poprawy jakości zajęć W-F oraz zwiększy możliwości w korzystaniu z niego przez inne placówki oświatowe naszego miasta. Chcielibyśmy jednocześnie zaznaczyć, że nie zgadzamy się na jakiekolwiek opłaty związane z korzystaniem z pływalni w ramach wychowania fizycznego przez dzieci z naszej szkoły, a takie propozycje podobno się pojawiły. Pamiętajmy, że basen tak naprawdę nie powstałby, gdyby nie rodzice tej szkoły. To oni w 1994 powołali stowarzyszenie, które z różnych źródeł pozyskało środki do jego ukończenia, między innymi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W naszej szkole uczy się największa ilość uczniów niepełnosprawnych w Łomży. Pływalnia przy szkole i zajęcia w ramach W-F na basenie są nieocenionym wsparciem w procesie rehabilitacji – napisała w oświadczeniu Rada Rodziców SP nr 10, podkreślając, że to nie dyrektor Gałązka była „inicjatorką całego zamieszania”, a pytania o przyszłość basenu stawiają rodzice uczniów tej szkoły „z własnej inicjatywy, mając na względzie dobro naszych dzieci”.
Zarówno list dyrektor Gałązki jak i Rady Rodziców szkoły zostały upublicznione w piątek, a w poniedziałek rano prezydent podpisał zarządzenie o odwołaniu z funkcji dyrektor SP nr 10 Hanki Gałązki. W załączonym, kilkustronicowym uzasadnieniu, czytamy: „Bezpośrednią i najważniejszą przyczyną odwołania Pani ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży jest uporczywe nieprzekazywanie rzetelnej informacji o najważniejszych sprawach organizacyjnych szkoły Radzie Rodziców.” „Skutkiem poczynionej przez Panią dezinformacji było to, iż Rada Rodziców w dniu 23 grudnia 2009 r., skierowała do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prezydentów Miasta Łomży na szkodę Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży.”
W obronie dyrektor Gałązki stanęli także pracownicy Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży. „Jesteśmy zbulwersowani sposobem odwołania Pani Dyrektor, o czym dowiedzieliśmy się ze strony Internetowej” - napisali w „Liście Otwartym Pracowników SP 10 do Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego”. - Pani Hanka Gałązka to wspaniała osobowość, sprawny organizator, przyjaciel dzieci niepełnosprawnych i dobry gospodarz. Nigdy nas nie zawiodła i mamy do niej pełne zaufanie – podkreślają, w liście przesłanym nam, a także m.in. Wojewodzie Podlaskiemu, Radzie Miasta Łomży i Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pod którym podpisało się 98 osób. - Panie Prezydencie, wyrażamy swoje zaniepokojenie i oburzenie. Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć w lustro, a Pani Dyrektor przy spotkaniu umieć spojrzeć prosto w oczy – kończą swoje wystąpienie pracownicy „dziesiątki”.

Dziś (21 stycznia 2010r.) rodzice uczniów „dziesiątki” jeszcze raz chcieli się spotkać w sprawie przyszłości basenu z odpowiedzialnym za oświatę zastępcą prezydenta Krzysztofem Choińskim, ale na prośbę wiceprezydenta termin spotkania przesunięto na wtorek (26 stycznia).

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę