Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 286

Wielomilionowe oszczędności na najbardziej potrzebujących

W związku z rządowym planem oszczędnościowym, wojewoda podlaski musi zmniejszyć wydatki o blisko 67 milionów złotych. To 10% budżetu województwa. Oszczędności pojawiają się niemal we wszystkich dziedzinach życia finansowanych przez wojewodę począwszy od zakupów samochodów dla straży pożarnej, a na rolnictwie kończąc. Najwięcej oszczędności przynieść mają jednak cięcia w dziale pomocy społecznej. Łącznie przekroczą one 40 mln zł. Cięcia dotknęły funduszy z których realizowane są m.in. wypłaty świadczeń rodzinnych, zasiłków i pomocy w naturze, funduszu alimentacyjnego czy wreszcie środków Domów Opieki Społecznej.


Jolanta Gadek, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego, uspokaja, że znaczna część ograniczeń dotyczy zadań, na realizację których zaplanowano budżet przewyższający przewidywane wykonanie wydatków, ale sumy jakie są „zamrażane” robią wrażenie. 28 mln700 tys. zł obcięto w dziale na wypłaty świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a kolejne 7,5 mln zł na zasiłki i pomoc w naturze. Czasowo zablokowano również 1 mln 930 tys. zł w prognozowanych wydatkach na Domy Opieki Społecznej i Ośrodki Wsparcia. Milion złotych wynoszą cięcia na składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób nie objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego oraz 400 tys. zł na składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej.  Ponad milion złotych zablokowano w środkach przewidzianych w budżecie wojewody na dofinansowanie letnich kolonii i obozów, oraz 1 mln 370 tys zł – czyli 10% kwoty przewidzianej na realizację dopłat do krajowych pasażerskich przewozów autobusowych, fundusz z którego są dofinansowywane ulgowe przejazdy uczniów i studentów.
Duże cięcia poczyniono także w części budżetu dotyczącej rolnictwa. Około 8,5 mln zł  zablokowano m.in. w części środków planowanych dla Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i na melioracje wodne. Podobną kwotę zaoszczędzono na „przejściach granicznych”. Jak informuje Jolantę Gadek zamrożono także wszystkie zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych na łączną kwotę 2,5 mln zł. To z tej puli realizowane są m.in. zakupy sprzętu i wyposażenia dla jednostek straży pożarnej.
Z danych przedstawionych przez urząd wojewódzki wynika, że cięć żadnych nie ma w wydatkach  przeznaczonych na finansowanie projektów z udziałem środków Unii Europejskiej. Nie są zagrożone również wydatki związane z zadaniami realizowanymi przez GDDKiA  oraz realizacja „schetynówek” i „Orlików”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę