Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 281

Ostatni rok delegatury

Przez dziesięć lat, od chwili likwidacji województwa łomżyńskiego, w Łomży działała Placówka Zamiejscowa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jedenastego roku delegatura już nie przeżyje. W środę w mieście gościł wojewoda podlaski Maciej Żywno, który przedstawił założenia reformy urzędu. Z zatrudnionych tu 40 osób, po jej wdrożeniu zostanie kilku, może kilkunastu. Na pewno ma nie być zarządzającego placówką kierownika, czyli formalnie zniknie i delegatura.

Wojewoda podlaski podkreśla, że co prawda posłowie w ostatniej chwili z nowej ustawy o wojewodzie wykreślili zapis o obowiązkowym likwidowaniu delegatur do końca 2009 roku, ale zarówno założenia reformy administracyjnej jak i konieczność wprowadzenia oszczędności wymuszają zmiany organizacyjne.
Dziś w biurowcu przy ulicy Nowej 2 pracuje 20 urzędników PUW i aż 16 pracowników zakładu obsługi. To właśnie tą drugą grupę restrukturyzacja ma zaboleć najbardziej.
- Planowana nowelizacja prawa zakłada, że w ciągu 2009 roku mają zniknąć zakłady obsługi – mówił wojewoda. - Nie da rady z tych pracowników zrobić urzędników – dodawał, przyznając iż w tej grupie osób konieczne będą zwolnienia.
Znacznie mniej boleśnie 2009 rok mają odczuć urzędnicy pracujący w łomżyńskiej delegaturze PUW. W Łomży na pewno w strukturach urzędu wojewódzkiego pozostaną wydziały geodezji i infrastruktury. Wzmocnione – także kadrowo (4 etaty, na które mają zostać przesunięci urzędnicy tracący pracę w biurowcu przy Nowej 2) - ma być archiwum, które mieści się przy ul. Spokojnej, bo przejmie ono dokumenty z Suwałk.        
- Pracownicy kontroli nie muszą mieć biurka, bo oni pracują w terenie – argumentował wojewoda Żywno podając jako przykład Dyrekcję Lasów Państwowych, gdzie kontrolerzy mają laptopy, telefony komórkowe i tylko co jakiś czas odwiedzają centralę by zdać sprawę z prowadzonych kontroli.
Kolejną komórką jest biuro paszportowe i to wojewoda chce przekazać do prowadzenia – wraz z pracownikami – Powiatowi Łomżyńskiemu.
- Wystąpiłem do Pana starosty o rozważenie możliwości prowadzenia biura paszportowego – potwierdzał wcześniejsze informacje wojewoda Żywno. - W okolicach połowy roku będziemy gotowi stwierdzić czy pod względem prawnym będzie to możliwe - mówił w obecności starosty Krzysztofa Kozickiego wojewoda Żywno.
Wraz z przejęciem biura paszportowego wojewoda oferuje staroście także sam biurowiec przy ul. Nowej, ale jak zaznacza na pewno starosta ze wszystkimi 16 pracownikami obsługi go nie będzie chciał. Starosta Kozicki za propozycje dziękuje, ale jednoznacznie nie deklaruje, że biuro paszportowe jak i budynek przejmie.   
- Prowadzimy rozmowy w tej sprawie. Wszystko musi być jasne i czytelne – mówi starosta.
Jak ujawnił wojewoda Żywno do utrzymania biurowca przy ul. Nowej 2 w Łomży urząd dopłaca co miesiąc 40 tys zł. Najwięcej pomieszczeń w biurowcu użytkuje dziś Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę