środka, 22 maja 2019 napisz DONOS@

Przedszkolny zestaw programów

Praca wychowawczo-dydaktyczna opiera się na programach zatwierdzonych przez MEN oraz opracowanych według aktualnych potrzeb naszych wychowanków. W nowym roku szkolnym 2018/2019 będziemy kontynuować realizację kilku programów wdrożonych w poprzednich latach. Wprowadzamy także nowe programy oraz podejmujemy się wdrożenia innowacji pedagogicznych zatwierdzonych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Programy:

 

1. Program wychowania przedszkolnego „Kocham przedszkole”

2.Program wychowania przedszkolnego „Od przedszkolaka do pierwszaka” –Iwona Broda, wyd WSIP w-wa (PP5/4/2010/11)

3. Program „Podwodne Przedszkole”

4. Program „Bezpieczne Przedszkole”

5.Program edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”

6.Ogólnoplski Program Edukacji zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

7.Program „Zdrowo jemy zdrowo rośniemy”

8. Program profilaktyki "Moda na zdrowie" - termin realizacji wrzesień - listopad.

Podstawowym celem wychowania przedszkolnego, zgodnie z obowiązującą podstawą programową, jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturalnym i przyrodniczym.

Poprzez realizację Programu Wychowawczego przedszkolak z "piątki" pozna reguły życia w grupie i umiejętności współdziałania z innymi, z pomocą dorosłych nauczy się samodzielności. Stopniowo przyswajał będzie swoje prawa i obowiązki, pozna świat wartości moralnych, pozna sposoby radzenia sobie z własnymi emocjami. Stwarzane okazje będą dawały dziecku możliwość podejmowania różnych wyborów i zdawania sobie sprawy z ich konsekwencji.

Stale zmierzamy do ujednolicenia oddziaływań wychowawczych pomiędzy domem rodzinnym, a przedszkolem.

 

9. Zadaniem przedszkola jest zapewnienie dzieciom właściwych warunków rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, jak i również przygotowanie dziecka do nauki w szkole. Ponadto przedszkole poza edukacją i wychowaniem dzieci, prowadzi działania profilaktyczne, tzn. zapewniające dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo w każdym podejmowanym działaniu.

Profilaktyka w przedszkolu ma zapobiegać wszelkim niepożądanym zjawiskom w rozwoju dzieci. Działaniem profilaktycznym będzie zatem każde pozytywne oddziaływanie pedagogiczne, utrwalające wartościowe cechy, a zapobiegające powstawaniu tych niepożądanych.

Program Profilaktyczny Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży zawiera wymienione wyżej treści. Realizacja Programu Profilaktycznego uświadomi dzieciom w wieku przedszkolnym o istniejących w życiu ludzkim zagrożeniach oraz wyposaży je w umiejętność radzenia sobie z nimi. Obowiązkiem każdej osoby dorosłej, zwłaszcza nauczycieli jest stwarzanie każdego dnia warunków sprzyjających kształtowaniu postaw odpowiedzialności za życie własne oraz innych. Tylko kreatywna realizacja działań o charakterze profilaktycznym przez nauczycieli umożliwi wytworzenie się określonych kompetencji u dzieci i ułatwi funkcjonowanie w życiu następnych pokoleń w przyszłości.

 

 

 


Programy opracowane przez nauczycieli

 

 

1.Program edukacji teatralnej opracowany przez Panią Barbarę Florczyk – „Bawimy się w teatr” (PP5/1/2010/11)

2.Program zajęć rytmicznych dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3-6 lat opracowany przez Pana Grzegorza Narewskiego (PP5/3/2010/11)

3.Program gimnastyki korekcyjnej „Trzymaj się prosto” opracowany przez Panią Marię Danielską  (PP5/5/2010/11).

4. Program adaptacyjny „Najtrudniejszy pierwszy kroczek” opracowany przez Panią Małgorzatę Bachanek (PP5/6/2010/11)

5.Program  dla dzieci uzdolnionych plastycznie „W krainie plastyki”

6. Wykorzystanie zabaw i ćwiczeń logopedycznych do rozwijania aktywności słownej dzieci 5-6 letnich w celach profilaktycznych i wspierania terapii logopedycznej- program opracowany przez Panią Barbarę Dzieniszewską

7. ProgramBaw się językiem angielskim” opracowany przez Panią Martynę Napiwodzką

8. Program „Monitorek opracowany przez Panią Agatę Komorowską

Innowacje pedagogiczne:

Od 1 września 2018r. realizujemy następujące innowacje:

1. Aktywność ruchowa z profilaktyką wad postawy w grupie dzieci 5-letnich"

2. INTER.AKTYWNI - innowacja obejmuje zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem komputera, tabletów, robota edukacyjnego PHOTON  i tablicy interaktywnej.

Foto:
Foto:
Foto:
Agata Komorowska
śr, 24 września 2008 00:34
Data ostatniej edycji: pon, 04 marca 2019 09:19:13

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę