Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

PO delegaturach...

Przed 10. laty zdecydowano o likwidacji województwa łomżyńskiego. Od 1 stycznia 1999 roku, faktycznie województwo przestało istnieć, ale w mieście pozostały namiastki dawnego prestiżu w postaci delegatur różnych instytucji wojewódzkich, w tym Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Teraz także te namiastki rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictw Ludowego chce nam zabrać. „Zagrożonych” w Łomży może być nawet około stu miejsc pracy... bo poza delegaturą PUW, likwidacja może dotyczyć także struktur kuratorium, ochrony zabytków czy inspekcji handlowej...

Póki co wiele na temat spodziewanych zmian nie wiadomo. Głośno się o tym jeszcze nie mówi, a komunikaty po kolejnych posiedzeniach rządu, na których omawiane są planowane zmiany w związku z reformą administracji publicznej na ogół są lakoniczne, ale tu i ówdzie przedziera się coś konkretnego. Na przykład, w komunikacie z posiedzenia rządu z 29 lipca, na którym omawiano nową ustawę o wojewodzie i administracji rządowej w województwie czytamy: „dla uproszczenia struktur administracji rządowej w województwie oraz ograniczenia kosztów jej funkcjonowania rząd proponuje likwidację delegatur urzędów wojewódzkich”. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2009 roku. Oznacza to, że dokładnie w 10 lat po zlikwidowaniu urzędu wojewódzkiego w Łomży, zlikwidowano by także funkcjonującą od tego czasu w biurowcu przy ulicy Nowej 2 delegaturę Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dziś pracuje tu jeszcze około 30 osób.
- Nie będzie dużych problemów z pracownikami – mówi Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody podlaskiego pytana o to, co stanie się po nowym roku z urzędnikami wojewody w Łomży. Gadek nie che jednak o tym rozmawiać podkreślając że „trwa opracowywanie planów reorganizacji urzędu”. Plany te mają być gotowe we wrześniu i wówczas – jak zapewnia rzecznik prasowy wojewody - będziemy mogli uzyskać konkretną odpowiedź.
Zgodnie z szacunkami w skali kraju w wyniku likwidacji samych delegatur urzędów wojewódzkich zwolnionych z pracy zostanie 1,6 tys. osób. W niektórych miastach w Polsce już rozpoczęły się protesty przeciwko takim zamierzeniom. Prezydent Koszalina wysłał protest do premiera Tuska w sprawie planów likwidacji koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego. Protesty popłynęły także ze Słupska... W samej Łomży póki co cisza.
Okazuje się jednak, że w związku z dokańczaniem przez rząd Donalda Tuska reformy administracyjnej kraju wprowadzonej przez rząd AWS-u, zmiany w wyglądzie łomżyńskiej administracji mogą być większe niż tylko likwidacja delegatury urzędu wojewódzkiego. Nie wiadomo czy w ramach „ograniczania kosztów” funkcjonowania administracji i „przekazywania kompetencji” samorządom losu urzędników wojewody nie podzielą także ci, którzy dziś pracują w tzw. administracji zespolonej. Dziś w Łomży tworzy ją sześć placówek:
Kuratorium Oświaty w Białymstoku Oddział w Łomży
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Farmaceutycznej w Łomży
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łomży
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łomży
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łomży
Delegatura Wojewódzkiego Urzędu  Ochrony Zabytków w Łomży.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę