Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 250

Nie bierz! i nie dawaj!

Na wysokie kary skazał sąd w Zambrowie zarówno dającego łapówkę kierowcę jak i biorących ją dwóch policjantów drogówki. Za 400 zł policjanci ci zrezygnowali z zamiaru zbadania stanu trzeźwości kierowcy. Teraz wszyscy trzej zostali skazani m.in. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata i grzywny po 7 tys złotych każdy.

Sprawa dotyczy wydarzeń z przed trzech lat. Jak mówiła prokurator Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży, która to prokuratura sprawę prowadziła, policjanci z Zambrowa Sławomir J. i Grzegorz L. zatrzymali do kontroli samochód którym jechał Zbigniew D. Kierowca najwyraźniej nie był tym zachwycony, a policjanci podejrzewali, że może on prowadzić samochód będąc pod wpływem alkoholu. Okazało się jednak że panowie potrafią się dogadać. Jak ustalili w toku śledztwa prokuratorzy z Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży w zamian za 400 zł, które kierowca przekazał policjantom, ci odstąpili od zamiaru przebadania zawartości alkoholu w wydychanym przez niego powietrzy.
Jak o całym zajściu dowiedzieli się prokuratorzy, tego prokurator Kudyba nie ujawniła. Faktem natomiast jest, że przed tygodniem Sąd Rejonowy w Zambrowie, do którego wpłynęło oskarżenie wydał wyrok. Zarówno funkcjonariusze policji, którzy wzięli łapówkę jak i kierowca, który im ją wręczył zostali uznani winnymi popełnienia zarzucanych im czynów i skazani. Policjanci Sławomir J. i Grzegorz L. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata, zakaz wykonywania zawodu przez cztery lata i po 7 tys złotych grzywny. Zbigniew D. - kierowca, który skorumpował policjantów – także usłyszał wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata i 7 tys zł grzywny. Poza tym sąd skazanych obciążył także kosztami postępowania.
Prokurator Maria Kudyba podkreślała, że tak surowy wyrok powinien być przestrogą dla innych. Jeżeli któremukolwiek z tych skazanych „powinie się noga” i ponownie wejdzie w konflikt z prawem kara pozbawienia wolności zostanie wdrożona, a on trafi na dwa lata za kratki.


Korupcja w Polsce
Politycy, działacze partyjni, w tym radni, posłowie, senatorowie, a za nimi służba zdrowia, urzędy centralne, sądy i prokuratura i policja to zdaniem Polaków najbardziej skorumpowane dziedziny życia.  Tak wynika z ostatniego badania Barometru Korupcji przeprowadzonego przez Centrum Badani Opinii Społecznej na zlecenie Fundacji Batorego. Zdaniem respondentów przyjmowanie przez policjantów korzyści materialnych od kierowców w toku kontroli drogowych w zamian za odstąpienie od czynności służbowych jest najbardziej rozpowszechnioną i znaną formą przyjmowania łapówek w policji. I choć z badań wynika, że w ostatnich latach wyraźnie spadł odsetek respondentów przyznających się do znajomości osób biorących łapówki (z 30% w roku 2000 do 15% w roku 2007),  przyznających się, iż próbowano im wręczyć łapówkę (13% w roku 2000, do 5% w roku 2007) i przyznających się do wręczania łapówek (z 14% w roku 2000 do 9% w roku 2007) to korupcja w dalszym ciągu wymieniana jest wśród podstawowych problemów społecznych Polski.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę