Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 245

Łomża aktywizuje

Uchwała w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości miała pomóc łomżyńskim przedsiębiorcom... w tworzeniu nowych miejsc pracy. Przyjęte pod koniec 2005 roku przez radnych miasta jeszcze poprzedniej kadencji zasady budzą coraz więcej wątpliwości. Choć w ubiegłym roku wysokość zastosowanych przez prezydenta miasta zwolnień sięgnęła setek tysięcy złotych, dzięki temu w mieście powstało dziewięć (cyfrą: 9) nowych miejsc pracy.

O osiągnięciach samorządu w pobudzaniu tworzenia nowych miejsc pracy w Łomży prezydent Jerzy Brzeziński mówił przed tygodniem, przy okazji debaty nad absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Choć prezydent podkreślał, że w ubiegłym roku do kasy miasta wpłynęło znacznie więcej niż się spodziewano pieniędzy z tytułu udziału samorządu w podatkach PiT (płaconych przez osoby fizyczne), jak i CiT (podatkach osób prawnych – czyli podmiotów gospodarczych), to jednak w jego ocenie „sytuacja gospodarcza przedsiębiorców nie była łatwa stąd szliśmy im na rękę rozkładając zaległości podatkowe”. Jedną z form pomocy przedsiębiorcom były także zwolnienia i ulgi podatkowe, których skutki łączne dla budżetu miasta oznaczały zmniejszenie wpływu o ok. 970 tys zł. Na  największe zwolnienia w Łomży – w powszechnej opinii -  mogą liczyć przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy. Tymczasem zgodnie z prawem wielotysięczne zwolnienie można dostać i nie musieć zatrudniać nowych pracowników. Przyjęta w listopadzie 2005 roku uchwała daje prezydentowi możliwość zwolnienia z płacenia podatku przedsiębiorców w czterech przypadkach. Dwa z nich dotyczą przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, trzeci gdy biznesmen rozpoczyna działalność na terenie Łomży, a czwarty to gdy rodzimy przedsiębiorca dokupuje grunty lub budynki „na potrzeby prowadzenia działalności produkcyjnej lub usługowej”. Jak się okazuje w 2007 roku to właśnie z tej ostatniej opcji najchętniej korzystali zwalniani łomżyńscy biznesmeni. Z danych udostępnionych przez Łukasza Czecha z biura prasowego ratusza wynika, że w ubiegłym, roku zwolnienia w płaceniu podatku od nieruchomości prezydent zastosował wobec ośmiu przedsiębiorców, a łączna kwota zwolnień wyniosła ok. 770 tys zł. Niestety nowych miejsc pracy za to dużo w nieście nie powstało. Podczas ubiegłotygodniowej sesji prezydent Jerzy Brzeziński podał, że było ich 9 (słownie: dziewięć)...
Sądziliśmy, że być może to przejęzyczenie prezydenta, lub my źle usłyszeliśmy. Czech podkreśla jednak, że to nie pomyłka, ani błąd... Faktycznie w ubiegłym roku przedsiębiorcy, których prezydent zwolnił z płacenia podatku od nieruchomości utworzyli w Łomży dziewięć nowych miejsc pracy.
Wypada dodać, że w 2006 roku, gdy zwolnienia z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców z miasta prezydent stosował po raz pierwszy – według danych ratusza utworzono około 60 nowych miejsc pracy. Wówczas wysokość zwolnień była zbliżona do tych zastosowanych w ubiegłym roku.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę