Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Rozpoczęcie czynnej akcji ochrony płazów przy rezerwacie "Kalinowo" - rozstawianie tzw. płotków

W czwartek 13 marca b.r. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi już po raz ósmy rozpoczął akcję czynnej ochrony płazów na drodze Bronowo-Piątnica przy rezerwacie „Kalinowo” na trasie ich wiosennych wędrówek do miejsc rozrodu w dolinie Narwi. Prowadzona akcja chroni płazy przed rozjechaniem kołami samochodów.
Jak zwykle przy rozstawianiu ochronnych płotków pomagała zaprzyjaźniona drużyna harcerska „Ptaki Ptakom” z Łomży pod przewodnictwem druha Krzysztofa Pyczota.  W tym roku do akcji dołączyło się również Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Mimo bardzo niesprzyjającej pogody, zacinającego deszczu i silnego wiatru, rozstawiono ok. 500 m płotków i wkopano wiaderka- zbiorniki.
 Płazy wychodząc z „zimowisk” i kierując się do miejsc rozrodu napotkają na swej trasie przeszkodę – specjalny foliowy płotek, który uniemożliwia im wyjście na ruchliwą drogę. Idą wzdłuż płotka, trafiają do wiaderek, z których codziennie (a podczas masowych wędrówek nawet kilka razy dziennie) są wyjmowane przez pracowników Parku (w tym roku także przez pracowników Muzeum Przyrody), liczone, oznaczane co do gatunku i przenoszone na drugą stronę drogi, skąd bezpiecznie mogą dojść do wody.
Park na bazie tej akcji prowadzi zajęcia edukacyjne terenowe, w których bardzo chętnie uczestniczy młodzież z okolicznych i dalej położonych  szkół.
 W tym roku w celu popularyzacji powyższej akcji ŁPKDN wydał  ulotkę, dzięki której można poznać bliżej rodzime płazy a także samodzielnie rozpoznawać.
ŁPKDN dziękuje Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku za wsparcie naszych działań.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę