Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna 232

Łomża z Narwią w środku

- Prezydent Łomży poszedł o dwa mosty za daleko. Na najbliższej sesji Rady Gminy postawię projekt uchwały o przyłączeniu do Piątnicy łomżyńskiej ulicy Rybaki i miejskiego stadionu przy ulic Zjazd – zapowiada wójt Piątnicy Edward Łada. To jego reakcja na przyjętą wczoraj przez Radę Miasta Łomży uchwałę o konsultacjach w sprawie powiększenia granic administracyjnych miasta. Radni nieco zmodyfikowali plany prezydenta Z listy 13 wsi gminy Łomża, które prezydent chciał wchłonąć, skreślili trzy, za to dopisali pięć z gminy Piątnica.

żywa dyskusja prezydenta z gośćmi
żywa dyskusja prezydenta z gośćmi
mieszkańcy okolicznych wsi niechętni przyłączeniu
mieszkańcy okolicznych wsi niechętni przyłączeniu
Po ubiegłotygodniowej publikacji w Bezcennej mapy przedstawiającej plany poszerzenia granic administracyjnych Łomży w mieście i w okolicznych wioskach zawrzało. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wzburzonego wójta gminy Łomża poparli także inni samorządowcy z terenu powiatu. W specjalnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu łomżyńskiego wyrazili stanowczą dezaprobatę dla zamiaru, sposobu i stylu przeprowadzenia przez prezydenta Łomży procedury w sprawie rozszerzenia granic administracyjnych miasta. W podobnym duchu wypowiedzieli się także radni gminy Łomża, którzy w specjalnym stanowisku z jednej strony wyrażają „stanowczy sprzeciw wobec, w żaden sposób wcześniej nie konsultowanych z samorządem Gminy Łomża, działań Prezydenta Miasta Łomża nakierowanych na włączenie prawie 2/3 terytorium Naszej Gminy w granice administracyjne Miasta Łomża”, z drugiej zaś zobowiązali wójta „do podjęcia wszelkich działań prawem przewidzianych mających na celu zachowanie dotychczasowego podziału administracyjnego”.

Gorąca sesja
Emocje dało się także zauważyć podczas środowych obrad miejskich radnych. Na sesję przyszło kilkudziesięciu mieszkańców wsi z gminy Łomża, którzy obawiają się wcielenia w granice administracyjne miasta. Co prawda już na samym początku wiceprezydent Marcin Sroczyński przekonywał, że podejmowana przez radnych uchwała nie oznacza natychmiastowego wcielenia tych wsi. Mówił, że to tylko konsultacje i jeżeli mieszkańcy Łomży nie będą chcieli powiększenia to go nie będzie... Argumentował też, że samo powiększenie jest konieczne i że w perspektywie długofalowej skorzystają na tym wszyscy także nowi mieszkańcy Łomży. W te zapewnienie nie bardzo uwierzyli obecni na sali rolnicy. Dopytywali o to jakie korzyści z przyłączenia będą mieli, bo straty jak przekonywali są oczywiste i wymierne. - Rolnicy stracą dopłaty z tytułu ONW – to jest po jakieś 2-3 tysiące złotych rocznie – mówił Sławomir Dziekoński. - Czy miasto pokryje nam te straty - dopytywał. Przedstawiciele rolników pytali też o szkoły, biblioteki, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i o pracowników Urzędu Gminy. - Wydaje się nam, że miastu potrzebne są tylko nasze tereny – mówił przedstawiciel mieszkańców okalających Łomżę wsi. - Czy w zamian dostaniemy dwa dodatkowe kursy czerwoniaków – dopytywali ironicznie i podkreślali, że będą walczyć o swoje.
Przypomnijmy, zgodnie z przedstawionym przez prezydenta projektem, prezydent chciał włączyć do miasta 13 wsi z gminy Łomża: Stare Kupiski, Janowo, Jarnuty, Łochtynowo, Konarzyce, Zawady, Giełczyn, Podgórze, Siemień-Rowy, Siemień Nadrzeczny, Zosin, Starą Łomżę Przy Szosie, Starą Łomżę Nad Rzeką.  To jakie koszty należałoby ponieść w związku z realizacją tego zamierzenia na razie nie wiadomo. Prezydent Jerzy Brzeziński tłumaczył że zostaną one podliczone ale dopiero po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Łomży. Wzywał też do powstrzymania emocji, które co rusz dawały o sobie znać podczas sesji. - To dopiero początek. Droga przed nami jest daleka i wyboista – mówił Brzeziński. O potrzebie powiększenia granic miasta przekonani byli wszyscy występujący na sesji radni. Nie oznacza to jednak, że nie mieli własnego zdania na ten temat. - Są także minusy i ogrom obowiązków, które musielibyśmy na siebie wziąć – mówiła radna Bogumiła Olbryś. - Infrastruktura drogowa, kanalizacja, szkolnictwo... Myśmy jeszcze nie do końca się uporali z tymi problemami w mieście, a tu doszłyby nowe – dodawał sugerując, że może lepiej byłoby przyjąć do miasta tylko tych, którzy by chcieli za co zebrała gromkie oklaski od rolników.
Radny Maciej Borysewicz podkreślał z kolei, że burza wywołana tym planem jest zupełnie niepotrzebna. Mówił, że zarówno samorządowcy z gminy jak i rolnicy obecni na sesji mają zastrzeżenia przede wszystkim do stylu w jaki prezydent (nie)poinformował ich o tych planach.
- Popełniono tu „fo pa” - mówił zwracając się do prezydentów. Zgoła odmiennie o pomyśle i „sposobie” jego realizacji wypowiadał się radny Jerzy Brodziuk.
- To jest decyzja historyczna dla miasta i regionu. Będzie ona rzutowała na całe pokolenia – podkreślał dodając – rozwój miasta warunkuje rozwój regionu. Radny zaproponował też, aby zapytać mieszkańców co sądzą o przyłączeniu do Łomży także terenów znajdujących się po drugiej stronie rzeki – Piątnicy Poduchownej, Piątnicy Włościańskiej, Kalinowa, Czarnocina i Marianowa.
- Tereny te należą do najlepiej zurbanizowanych i już dziś tworzą właściwie jeden organizm z Łomżą -  przekonywał. Z pomysłem nikt nie polemizował, za to radny Maciej Głaz zaproponował, aby w takim wypadku wyłączyć z wniosku tereny najmniej zurbanizowane, na których „wcielenie” do miasta trzeba by przeznaczyć najwięcej pieniędzy. W ten sposób, po małych konsultacjach, zrobił się drugi wniosek formalny o wyłączenie z planowanych do przyłączenia do Łomży wsi Podgórza, Siemienia Nadrzecznego i Siemienia Rowy. Także i ten wniosek zyskał uznanie w oczach miejskich rajców, którzy ostatecznie zdecydowali, że zapytają łomżan co sądzą o przyłączeniu do miasta 10 wsi z gminy Łomża i 5 z gminy Piątnica. Kiedy odbędę się konsultacje, to radni pozostawili w gestii prezydenta.    

Piątnica kontratakuje
- Prezydent Łomży poszedł o dwa mosty za daleko – to pierwsze zdanie jakie wypowiedział wójt Piątnicy po usłyszeniu najnowszych planów poszerzenia granic Łomży. - Na najbliższej sesji Rady Gminy postawię projekt uchwały o przyłączenie do Piątnicy łomżyńskich Rybaków i stadionu przy ulic Zjazd - zapowiada wójt Piątnicy Edward Łada. - Obiecuję mieszkańcom Łomży, że w ciągu dwóch lat po przekazaniu wybuduję nowy stadion i rzeczywiście zagospodarują bulwary nad Narwią, z którymi inwestycjami prezydent Łomży od tylu lat nie może sobie poradzić – dodaje wójt. Edward Łada przyznaje, że takim obrotem sprawy nie jest zaskoczony. - Tyle lat pracowaliśmy i inwestowaliśmy i teraz Łomży byłoby fajnie przyłączyć takie miejscowości, ale my się nie damy – podkreśla. Wójt Łada podobnie jak wójt Nowakowski mówi, że będzie bronił „niepodległości” swojej gminy.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę