Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 224

Duńczycy zwalniają z „Łomży”

25 osób straci pracę w Browarze Łomża. We wtorek wieczorem i w środę rano wręczano im wypowiedzenia. Wśród zwalnianych jest Andrzej Rutkowski, który od ponad czterech lat zarządzał browarem, dyrektor do spraw administracji i 23 szeregowych pracowników. To pierwsze duże zwolnienia w zakładzie od czasu przejęcia kontroli nad firmą przez duńską Royal Unibrew.

W środę rano przed budynkiem biurowca Browaru Łomża odbyła się pikieta grupy pracowników i związkowców. Przedstawiciele działających w firmie związków zawodowych twierdzili, że nie byli wcześniej informowani o zamiarze zwolnień. Dopiero we wtorek wieczorem, gdy pierwsi pracownicy otrzymywali wypowiedzenia, zaproszono ich na spotkanie podczas którego poinformowano o zwolnieniach, ale nie ujawniono kogo one będą dotyczyły.
Jerzy Klepacki przewodniczący zakładowej OPZZ Konfederacja Pracy podkreśla, że wcześniej nic zwolnień nie zapowiadało. Jeszcze dwa tygodnie temu kierownictwo firmy obiecało rozwój.
- Zostaliśmy zaskoczeni przed tygodniem brakiem premii za październik i wczoraj wypowiedzeniami – mówił w środowy poranek Klepacki. - Czyli, po pięknych obietnicach dwa szoki - dodawał.Henryk Piekarski, szef łomżyńskiego oddziału NSZZ Solidarność, który także przyszedł pod budynek Browaru Łomża, sposób wręczenia wypowiedzeń pracownikom firmy nazywał skandalem i „duńskim sposobem rozmów z pracownikami”. - Wczoraj pracownicy otrzymywali do podpisu porozumienia, w których jest napisane, że sami chcieli odchodzić z tej firmy. Dziś oświadczają oni, że podpisywali to pod presją i nie do końca dano im możliwość przeczytania tego co podpisują – mówił Piekarski. Szef łomżyńskiej „Solidarności” mówił, że najprawdopodobniej związki zawodowe poinformują o sprawie prokuraturę.
Tymczasem Maciej Rybicki, dyrektor generalny  Royal Unibrew Polska, podkreśla, że zwolnienia pracowników odbywają się zgodnie z prawem. Redukcje zatrudnienia w Browarze Łomża tłumaczy restrukturyzacją firmy,  sezonowością produkcji piwa i koniecznością zwiększenia wydajności.
W oświadczeniu przekazanym dziennikarzom czytamy:
„Kadra działu sprzedaży i produkcji zostanie zatrzymana, wraz z funkcjami wspierającymi, podobnie jak i zredukowana kadra administracyjna w Łomży zapewniająca wsparcie. Wszystkie funkcje w niedalekiej przyszłości zostaną połączone z funkcjami Royal Unibrew pod głównym zarządem Macieja Rybickiego.
Oznacza to, iż wybrani pracownicy zostaną poproszeni o przeniesienie do nowej wspólnej siedziby w Warszawie. Niestety będziemy zmuszeni zwolnić, za porozumieniem, kilku pracowników administracyjnych, jak również przeprowadzić redukcję zatrudnienia w dziale produkcji – głównie w związku z sezonowością i koniecznością zwiększenia wydajności.(...)”

Po pikiecie związkowcy i kierownictwo Browaru Łomża zasiadło  do kilkugodzinnych negocjacji. Skończyły się one spisaniem przez obie strony wzajemnych oczekiwań i żądań – ale strony nie chcą ujawniać szczegółów. Wiadomo tylko tyle, że do rozmów kierownictwo Browaru Łomża i związkowcy powrócą w poniedziałek. W tym czasie Maciej Rybicki ma udać się na spotkanie do Danii, a póki co związkowcy zdjęli swoje flagi z budynku Browaru. - Wstrzymaliśmy zwolnienia dla 10 osób, które nie podpisały jeszcze dokumentów do poniedziałku – mówił po spotkaniu Henryk Piekarski. Jak relacjonuje strony zgodziły się także, ze możliwe są zmiany na listach osób do zwolnienia.- Wśród tych, którym wręczono lub miano wręczyć wypowiedzenia z pracy ogromną większość stanowią osoby, które przepracowały w tej firmie blisko 30 lat. Jednej kobiecie brakuje trzech miesięcy do przejścia na wcześniejszą emeryturę – podkreślał Piekarski.      
Związkowcy liczą, że uda im się dokonać zmian na listach osób do zwolnienia. Umowa o sprzedaży przez Pepepes Browaru Łomża duńskiej firmie Royal Unibrew  została podpisana w lutym br., ale faktycznie Duńczycy kontrolę nad nim przejęli dopiero w maju.
Duńczycy za Browar Łomża zapłacili 126 mln zł. Umowa sprzedaży nie zawierała gwarancji zatrudnienia dla pracujących tu ludzi.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę