Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 209

Niszcząca siła natury

Kleryk z łomżyńskiego seminarium zginął, a uczennica z łomżyńskiego ogólniaka w stanie krytycznym przebywa w szpitalu. Oboje są ofiarami huraganu, jaki we wtorkowe popołudnie przeszedł nad jeziorami mazurskimi. Nawałnica wywracała łodzie i kajaki, łamała maszty, zrywała żagle... Zginęły trzy osoby, dziesięć osób wciąż uznawanych za zaginione, a do szpitali trafiło siedemnastu poszkodowanych. Nawałnica przeszła także w okolicach Łomży, ale tu ograniczyła się jedynie do zniszczeń...

Połamane drzewa, zatarasowane drogi, pozrywane dachy i tysiące gospodarstw bez prądu - to obraz okolic Łomży we wtorkowe popołudnie. Nawałnica, która siała zniszczenie na Mazurach i w okolicach Łomży, w mieście praktycznie była niezauważalna. Wichura przeszła nad regionem we wtorek ok. godz. 15.00. Wiatr łamał konary i drzewa, zrywał i niszczył dachy, a obficie padający deszcz zalewał piwnice. Dyżurny z łomżyńskiej straży pożarnej podkreślał, że wezwania do interwencji odebrano praktycznie ze wszystkich gmin powiatu łomżyńskiego oprócz samej Łomży... W sumie strażacy z remizy przy ul. Sikorskiego wyjeżdżali aż do 18 wezwań. W Mężeninie, gmina Śniadowo w powiecie łomżyńskim konary padającego drzewa częściowo uszkodziły pokrycie dachowe budynku mieszkalnego, natomiast w miejscowości Wagi, gmina Jedwabne, wichura zniszczyła murowaną stodołę. Gro wezwań dotyczyło powalonych na drogi drzew i konarów, które uniemożliwiały przejazdy drogami i zrywały linie energetyczne. Zaraz po przejściu huraganu energetycy podawali, że bez prądu – tylko w okolicach Łomży - było około 15 tys. gospodarstw. Najgorsza sytuacja była w okolicach Jedwabnego, Wizny i we wsiach  tuż przy Łomży. Energetycy pracowali przez całe popołudnie, wieczór i noc, a mimo to w środę rano w dalszym ciągu nie działało ok. 50 stacji transformatorowych, a to oznacza, że prąd nie docierał do ponad tysiąca gospodarstw.
Do nietypowego zdarzenia doszło w miejscowości Zubole, gmina Trzcianne, powiat moniecki. Przydrożne drzewo spadło na przejeżdżającą przyczepę ciągnikową ze zbożem, na której znajdował się 21-letni mężczyzna. Ranny - przytomny w asekuracji ratowników medycznych i strażaków został przetransportowany do karetki pogotowia ratunkowego, a następnie odwieziony do szpitala.
Prawdziwie tragiczne informacje napłynęły jednak z Mazur. Okazało się, że tam huragan spowodował istny sztorm... Według szacunków ratowników, wiatr przekroczył siłę 12 stopni w... 12-stopniowej skali Beauforta! Na jeziorach wywrócił 49 jachtów i kilkanaście kajaków. W jednym z tych kajaków pływał 22-letni kleryk z łomżyńskiego seminarium... Był jedną z pierwszych śmiertelnych ofiar nawałnicy.  Wśród 17 osób poszkodowanych, które trafiły do szpitali jest także licealistka z Łomży. Jeszcze wczoraj była w śpiączce...
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę