Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 201

Festiwalowy tydzień

Po raz czternasty w najbliższą niedzielę rusza festiwal Muzyczne Dni Drozdowo Łomża. To widowiskowe wydarzenie muzyczne – przygotowywane przez Jacka Szymańskiego, charyzmatycznego solistę Opery Bałtyckiej – co roku przyciąga tysiące widzów. Jest to też jeden z nielicznych festiwali, który nie dość, że trwa długo, to jeszcze sprawia wrażenie jakby zarezerwowany na koncerty tydzień był zbyt krótki, by przedstawić każdy punkt programu z należytą mu powagą.


Festiwal tradycyjnie rozpocznie się w niedzielę trzema koncertami. W samo południe w kościele parafialnym w Jedwabnem Gedymin Grubba zaprezentuje „Przeboje muzyki klasycznej”. Ten  znany już łomżyńskiej publiczności kompozytor i organista wystąpi jeszcze na festiwalu we wtorek. Recitalu będzie można wysłuchać w katedrze. - Repertuar obydwu koncertów jest zupełnie inny – podkreśla Jacek Szymański. Maestro Grubba zadał sobie sporo trudu i między innymi na łomżyński festiwal dokonał opracowania wielu dzieł muzyki operowej jedynie na organy. W jedwabieńskiej świątyni będziemy mogli między innymi wysłuchać fragmentu Czterech Pór Roku – Vivaldiego czy „Alleluja” z Oratorium Mesjasz – Handla. Koncert uroczyście otwierający wydarzenie muzyczne odbędzie się jak zwykle  w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Gwiazdą niedzielnego popołudnia będzie Monika Fedyk Klimaszewska. Wieczorem – to też już tradycja – trzeci tego dnia koncert odbędzie się w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego. Oprócz wielkich gwiazd polskiej sceny operowej i operetkowej, w roli głównych wykonawców wystąpi muzykująca rodzina Lewiarzy.
Akcenty w postaci występów młodych i zdolnych muzycznie wykonawców będą przewijać się również w innych punktach festiwalowego programu. W przyszłą sobotę wystąpi bowiem trio jazzowe Lipski – Starachowski – Lipski. Młodzi chłopcy zebrali rewelacyjne recenzje podczas ubiegłorocznego występu.  Zaraz po inauguracji, w poniedziałkowy wieczór, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży obędzie się jedno z największych przedsięwzięć
festiwalu. Podczas inscenizacji opery narodowej „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki spotkają się soliści trzech największych scen z Gdańska,
Poznania i Bydgoszczy. Równie wielkim wydarzeniem festiwalu ma być przygotowywana w plenerach hotelu Zbyszko w Nowogrodzie operetka „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kalmana. Podczas „Muzycznych Dni...” zobaczymy i usłyszymy także dobrze znanych publiczności: Floriana Skulskiego, pianistę Andrzeja Nanowskiego, tradycyjnie już Dariusza Wójcika i oczywiście dyrektora artystycznego festiwalu – Jacka Szymańskiego. Swój koncert jubileuszowy będzie miał też Łomżyński Chór Katedralny wraz z jego twórcą i dyrygentem Stanisławem Winiarskim. W programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie, jak pisze na swojej stronie internetowej Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - festiwal doskonale łączy muzykę klasyczną, operę z muzyką instrumentalną, oratoryjną i pieśnią patriotyczną, gwarantując tym samym szeroki wachlarz doznań artystycznych. Nie sposób nie docenić również różnorodności miejsc, gdzie odbywać się będą koncerty. Począwszy od koncertów w kościołach, urzędach, po koncerty na otwartych przestrzeniach. Każde z tych miejsc nadaje niepowtarzalny klimat, a także jest w stanie pomieścić odpowiednią liczbę osób, nie ograniczając tym samym dostępu wszystkim chętnym.
W tym roku gościć będziemy około 70 wykonawców. W niektórych koncertach wraz z profesjonalnymi wykonawcami wystąpią najlepsi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca ,,Łomża'', uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Łomży oraz Klubu Tańca Towarzyskiego „AKAT''. Liczymy jak zawsze na ogromne zainteresowanie festiwalem.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę