Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 196

PiS wygrał! Łomży będzie lepiej?

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do sejmiku województwa podlaskiego. Partia zdobyła 12 mandatów w 30 osobowej izbie. Na drugim miejscu znalazło się PO, które będzie miało 7 radnych. PSL zdobyło 5 mandatów, a Samoobrona oraz Lewica i Demokraci po 3. W nowym sejmiku województwa podlaskiego powtarza się zatem patowy układ ze starego. Na 15 radnych PiS i Samoobrony przypada 15 przedstawicieli PO, PSL i LiD – czyli identycznie jak w rozwiązanym sejmiku.

Na PiS głosowało 31,43 proc. wyborców, a na kandydatów głównego jej konkurenta - PO - 20,78 proc. Trzecia pod względem poparcia społecznego – w skali województwa - była koalicja partii lewicowych. LiD zdobył aż 13,81 proc. głosów, ale przez to, że z „postkomunistami” nikt nie chciał się zblokować, komitet zdołał wywalczyć tylko trzy mandaty czyli tyle samo co niemalże trzy razy słabsza Samoobrona (5,28 proc.) Na Polskie Stronnictwo Ludowe głosowało 8,90 proc. wyborców, którzy spełnili swój „obywatelski obowiązek” i poszli do urn. Frekwencja wyborcza była niska i wyniosła w skali województwa 22,35 proc. W Łomży do urn poszło jeszcze mniej - zaledwie 16,46 procent uprawnionych do głosowania... i to oni wybrali tych samych radnych, którzy byli w rozwiązanym sejmiku.

Czterech „łomżyniaków”
Z okręgu wyborczego nr 3. obejmującego Łomżę i powiaty: łomżyński, kolneński i grajewski w nowym sejmiku zasiądzie aż czterech mieszkańców Łomży i jeden spod Kolna. Na stałe w Łomży mieszkają: Marek Olbryś i Jan Olszewski z PiS, Jacek Piorunek z PO, Mieczysław Bagiński z PSL. Piąty radny - Sławomir Gromadzki z Samooborny – mieszka we wsi Stary Gromadzyn pod Kolnem.  Najwięcej głosów spośród ponad 130 kandydatów ubiegających się o wybór, zdobył Marek Olbryś. Lider listy PiS zebrał 2176 głosów poparcia i był jedynym, któremu udało się przekroczyć próg dwóch tysięcy głosów.  Dodajmy, że tylko pięciu osobom udało się uzbierać ponad tysiąc głosów. W tej grupie jest aż trzech z PiS-u: Jan Olszewski (1754), Dariusz Latorowski (1360) i Mieczysław Kowalewski (1188). Tysięcznikami są także Mieczysław Bagiński (1530) i Jacek Piorunek (1283).
Tu po raz kolejny uwidoczniły się mankamenty ordynacji wyborczej i zapisanych w niej zasad podziału mandatów. Latorowskiego i Kowalewskiego w sejmiku nie będzie, a zasiądzie tam Gromadzki, który uzyskał 980 głosów.

Łomży będzie lepiej?
- PiS gwarantuje, że prowadzona będzie polityka korzystna dla tych ziem – podkreślał goszczący w czwartek w Łomży premier Jarosław Kaczyński nawiązując do niedzielnych wyborów do sejmiku i zachęcając do głosowania na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. PiS wygrał czy zatem będzie lepiej? - Myślę, że tak – odpowiada Marek Olbryś. - Skończył się już czas dyskryminacji Łomży – dodaje.  Przypomnijmy, przez ostatnie cztery lata region łomżyński nie miał żadnego reprezentanta w zarządzie województwa podlaskiego i w prezydium sejmiku... Jak będzie wyglądało docenianie Łomży, tego w szczegółach nikt nie wie lub nie chce zdradzać. Ponoć już w pierwszych dniach przyszłego tygodnia ma zostać zwołana pierwsza sesja sejmiku i podczas tej jednej sesji mają zostać wybrani, nie tylko przewodniczący sejmiku, jego zastępcy, ale także marszałek, cały zarząd, jak i wszystkie komisje sejmiku, a nawet obsadzone mają być stanowiska w radach nadzorczych... Ma to zrobić wielka koalicja, w której rzekomo mieliby się zmieścić wszyscy... łącznie z PiS i PO. Wielu sądzi, że, aby to co nie udało się pod koniec ubiegłego roku ziściło się teraz, do rozmów o koalicji nie mogą zostać dopuszczeni wojewódzcy szefowie tych partii. -  Do negocjacji ze strony PO uprawnieni są tylko radni sejmiku – mówi Jacek Piorunek, który we wtorek został wiceprzewodniczącym klubu radnych PO. - Poprosiliśmy Roberta Tyszkiewicza, aby nie odgrywał w tych rozmowach żadnych skrzypiec – dodaje. Także Marek Olbryś mówi, że koalicję negocjować może tylko prezydium klubu radnych PiS, w którym także jest Olbryś. Rozbieżności między obu nowymi radnymi polegają jednak na tym, że ten pierwszy mówi, że jeszcze nic się nie zaczęło, a ten drugi, że negocjacje trwają i są konstruktywne.
Mieczysław Bagiński z PSL nieco rozwiązuję tę zagadkę. Mówi, że telefony są, ale negocjacji o koalicji nie ma. Najbardziej doświadczony z „naszych” radnych wojewódzkich jest przekonany, że, choć na razie idzie to nieco opornie, szybko tym razem uda się wyłonić władze województwa.
- Podstawowy problem, że ciągle zamiast radnych chcą rozmawiać politycy z pierwszych stron gazet – mówi. - To nie wystarczy zgolić wąsy, trzeba zmienić mentalność – podkreśla.
Plotka głosi, że wicemarszałkiem z Łomży będzie Marek Olbryś z PiS, a w prezydium sejmiku zasiądzie Mieczysław Bagiński z PSL. Czyżby zatem powstawała zupełnie nowa koalicja?
- Tego, kto wymyślił ten pomysł wyróżnia inteligencja – podkreśla Bagiński.
PiS i PSL łącznie miałyby 17 radnych, czyli większość w sejmiku.
 - Samoobrona wyraźnie traci poparcie w województwie podlaskim i to widzi także PiS – mówi Bagiński. Radny definitywnie nie przekreśla także udziału w takiej koalicji Samoobrony (byłoby wówczas 20 głosów), ale - jak mówił - odpowiednio do jej umiejętności i siły.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę