Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 marca 2023 napisz DONOS@

Wspomienia sybiraczki

„Daj Boże by znali SYBERIĘ

Polaków przyszłe pokolenia

Tylko z opowiadań

A nie z doświadczenia”

 

               W związku ze zbliżającą się datą drugiej wywózki 13 kwietnia 1940 roku pragnę przypomnieć losy Polaków zesłanych w głąb Rosji, między którymi byli też mieszkańcy Nowogrodu. Piszę ten artykuł, aby przyszłe pokolenia nie zapomniały co przeżyli Polacy na tej nieludzkiej ziemi, ziemi łez i cierpienia, katorgi zsyłanych przez wiele stuleci Polaków.

        Aresztowana i zesłana została inteligencja, ludzie nauki, sędziowie, funkcjonariusze policji, właściciele ziemscy – sam kwiat narodu Polskiego.

         Doświadczyli oni nieludzkiej poniewierki, ciężkich robót, dziesiątkowania przez głód i choroby, a nade wszystko doświadczyli ogromnej nienawiści do Narodu Polskiego. Wielu z nich pozostało tam na zawsze, a Tych którzy powrócili nazywamy Sybirakami.

          Ten 5-6 letni okres zesłania to koszmar, który budzi po nocach nie pozwala zapomnieć:

„O ciężkiej bezpłatnej pracy, pracy w Kołchozie

mieszkaniu w ziemiance w ciemności i mrozie

o zmartwieniu:

Jak zemleć na żarnach kamiennych

Choć odrobinę skradzionego zboża

By dzieci posilić w cierpieniu niewinnym

Utrzymać je przy życiu – daj Boże…”

          W tą straszną historię zostały także  wpisane dzieje naszej ziemi Nowogrodzkiej, wywieziono wiele rodzin (pisano w poprzednich numerach) dzisiaj zostało nas tylko 4 osoby.

         Na zaproszenie P. mgr Magdaleny Wasik nauczyciela historii już po raz drugi odbyło się spotkanie sybiraczek (P. Stanisławy Nowocińskiej i P. Niny Żyłko) z uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Nowogrodzie, aby przybliżyć młodzieży problematykę represyjną oraz losy Sybiraków.

       Spotkanie zaszczycił swoją obecnością ks. Mariusz Chmielewski, P. L. Przepiórka – nauczyciel jęz. polskiego.

Młodzież w ciszy i skupieniu wysłuchała relacji sybiraczek. Było multum pytań, nie dowierzali, że w takich warunkach te dzieci mogły przeżyć. Ustaliliśmy, że następne spotkanie odbędzie się w maju przy ognisku, bo 45 minut to zbyt mało czasu by odpowiedzieć na wszystkie pytania interesujące młodzież. Na zakończenie uczniowie wręczyli piękne bukiety kwiatów, nie odbyło się bez chwili wzruszeń.

Pragnę również nadmienić, że w dniu 28 września 2006 roku w Gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Sali Kolumnowej pod patronatem Marszałka Sejmu Marka Jurka odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Prawda, Pamięć, Tożsamość Katynia i Golgoty Wschodu”, na którą zostali zaproszeni Sybiracy na czele z Prezesem inż. Józefem Poczobutem, nauczyciele ze szkoły Nr 51, delegacja harcerzy weteranów.

            Obecny był  Prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski

, harcmistrz Barbara Zdanowicz ZHPpg kraju., Prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. dr hab. Janusz Kurtyka, ks. Prałat prof. dr Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski cudownie ocalony jeniec z Kozielska – honorowy obywatel miasta Łomży, Kapelan  Rodzin Katyńskich ZHP Kraju i wiele innych wybitnych Osobistości z kraju i zagranicy.

         Bierzemy też co roku udział w „Marszu Żywej Pamięci”, który odbywa się w miesiącu wrześniu w Białymstoku. Marsz to dzieło żyjących, którzy ocaleli. Ma ambicje wytyczać nowe pole dla rzeczywistości innej niż ta naznaczona bólem i goryczą doznanych krzywd. Mamy czerpać dumę zarówno z męstwa zesłańców, którzy ocalili godność w morderczych warunkach katorgi, ale także z mądrości przebaczenia, które do tych sukcesów prowadzi.

„Każdemu człowiekowi dobrej woli

pragnącemu budować niestrudzenie

nową cywilizację miłości powtarzam

przebacz a zaznasz spokoju”

                                 Jan Paweł II

     Wykorzystano fragmenty  z „Ideowych Założeń „Marszu Żywej Pamięci” Z.G. Sybiraków. Fragment wiersza Mariana Jąkajtysa. Cytat z życia pisanego cierpieniem i wierszem P. Cecylii R.

                                                      Opracowała sybiraczka - Nina Żyłko.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę