Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 listopada 2024 napisz DONOS@

Młode bociany policzone w Parku Doliny Narwi

Trzy osoby przez 3 dni: 11., 15. i 16. lipca 2024 r. odwiedziły 122 gniazda rodzin bocianich podczas monitoringu bociana białego w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Badacze mają dobrą wiadomość: w 76 gniazdach potwierdzili obecność 76 pełnych rodzin ciconia ciconia, którym przyszło na świat 185 piskląt. - W tym roku mamy rekordową liczbę 8 gniazd, w których wykluło się, przeżyło i wyrosło po cztery młode – informuje Zdzisław Folga, specjalista do spraw ochrony przyrody w Parku Doliny Narwi. Większość młodych bocianów umie latać i same żerują na łąkach.

Badacze sprawdzili stan 122 gniazd bocianich w miejscowościach nad Narwią: Piątnica, Kalinowo, Drozdowo, Niewodowo, Krzewo, Kossaki, Bronowo, Lisno, Niwkowo, a na lewym brzegu w Starej Łomży nad Rzeką, Starej Łomży przy Szosie, Rybnie, Pniewie, Gaci, Kotach, Lutostani. Żadnego z gniazd nie było na domach i stodołach. Gniazda znajdują się na słupach elektrycznych i na słupach wolno stojących, ze specjalnie w tym celu zamontowanymi platformami na zbudowanie gniazda. W tym roku zasiedlonych gniazd ze 185-oma młodymi bocianami jest 76, natomiast 44 są nadal puste. 

Bociany zakładają gniazda po swojemu 
Z obserwacji i wywiadów z mieszkańcami wsi wynika, że nie gniazdowały tam dorosłe osobniki. 1 gniazdo ze stodoły przeniesiono na słup, jednakże nie zostało zasiedlone. W tegorocznym liczeniu  zauważono 6 nowych stanowisk z gniazdami na słupach elektrycznych, jednak nie odnotowano tam sukcesu lęgowego. Jak wyjaśnia Zdzisław Folga, część platform, umieszczonych na słupach została pusta, ponieważ bociany nie chciały zakładać tam gniazd. Badacze napotykali również na gniazda bocianie, zarośnięte trawą od 3, 4 i nawet ponad 5 lat, co skłoniło do zapytania, czy i kiedy bociany zechcą powrócić. Zebrane dane poddawane są analizie po sezonie lęgowym. W przypadku nowych gniazd na słupach z drutami elektrycznymi, ŁPKDN skieruje w tym roku do PGE ok. 6 wniosków o zainstalowanie platform, ażeby uniknąć zwarć i awarii sieci. W kilku przypadkach zostaną przycięte zbyt wysokie drzewa, przez co bocianom trudniej bezpiecznie dolecieć do miejsc ich gniazdowania.

Na podstawie obserwacji badacze szacują, że dorosłych bocianów jest w Dolinie Narwi nieznacznie więcej, niż w ubiegłym roku. Pierwsze bociany po łagodnej w Polsce zimie przyleciały na początku marca do powiatu łomżyńskiego; pierwsze pisklęta dostrzeżono w pierwszej połowie kwietnia. Od końca lipca obserwowane są odloty bocianów z południowych obszarów Polski, a nad Narwią – nie.

 

Przez 25 lat gniazda opuściło 5 375 młodych
Przypomnijmy, że liczba młodych bocianów we wsiach Parku Doliny Narwi w 2022 roku wyniosła 117, gdy w 2023 r. było 169, co stanowiło wzrost populacji nadnarwiańskiej prawie o połowę. Wówczas badaczy zastanawiała spora liczba młodych osobników niezdolnych do samodzielnego wylotu z gniazda. 24. sierpnia 2023 r., gdy polskie bociany powinny zbierać się do odlotu do Afryki lub Azji, w kilkunastu miejscach widziano bocianki, czekające na rodziców z pokarmem z pół i łąk. W tym roku na początku sierpnia sytuacja jest o wiele lepsza: znakomita większość młodych umie sprawnie latać i samodzielnie żerować na pobliskich łąkach. Zdarza się czasami, że wieczorem po powrocie do gniazda na noc są jeszcze dokarmiane przez rodziców.

Tegoroczne liczenie bocianów w ŁPKDN pokrywa się w czasie z ogólnopolską akcją policzenia bocianów, która odbywa się co 10 lat. Dzięki temu, może powstać trochę pełniejszy obraz stanu populacji we wszystkich gminach RP.   

W Parku Doliny Narwi w 11 gniazdowiskach badacze dostrzegli 1 młodego; w 29 gniazdach - po 2 młodych; 28 gniazd było z 3 młodymi; 8 gniazd z 4 młodymi, czyli w sumie 169 młodych w 2023 r.       

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę