Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ksiądz prałat Stanisław Wysocki (+ 86) zmarł w Suwałkach

Główne zdjęcie
Ksiądz prałat Stanisław Wysocki (+ 86) (Fot.: Tadeusz Komosa)

Uwielbiany duszpasterz, owiany legendą i oddany sercem łomżyńskiej młodzieży katecheta, twórca i dusza Kościoła Młodych w Łomży w latach 1974 - 1982 zmarł w swoim mieszkaniu w Suwałkach w czwartek, 7. listopada 2024 r., po południu. Przez ostatnie około pół roku cierpiał, złożony ciężką chorobą, lecz nie narzekał i nie uskarżał się na los. Był urodzonym kaznodzieją, sojusznikiem i kapelanem rodzącej się w 1980 r. „Solidarności”, animatorem niepodległościowej młodzieży szkół średnich Łomży. Ksiądz Wysocki był też świadkiem i orędownikiem Obławy Augustowskiej 1945 r.

Cztery miesiące temu, w lipcu 2024 r., powiedział dla 4lomza.pl: - Każde zdanie w tej książce jest dla mnie ważne, bo przypomina mi fragment mojego życia... W ten sposób 86-letni ks. Stanisław, charyzmatyczny duszpasterz Kościoła Młodych, kapelan „Solidarności”, AK-owców i Sybiraków, odniósł się do książki dr Teresy Kaczorowskiej pt. „Obława Augustowska w oczach świadka. Ks. Stanisław Wysocki, orędownik prawdy o Obławie Augustowskiej”. Mówił cicho, powoli, był słaby, ale z ogromną wdzięcznością badaczce za publikację o wydarzeniach, obejmujących ponad 80 lat historii Polski i jego życie. Nie miał siły przybyć na spotkania autorskie do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, do Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach ani na uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na Wzgórzu Krzyży w Gibach koło Sejn. - Duchowo będę - zapewnił świadek, któremu w lipcu 1945 r., kiedy był 7-latkiem, Rosjanie przy udziale polskich komunistów zabrali ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści. O młodości z piętnem „rodziny bandyckiej” nie opowiadał młodym w misji katechetycznej i pracy duszpasterskiej. Chociaż Ksiądz Wysocki był nękany przez bezpiekę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Ojczyzny i wartości patriotycznych, jak „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Mimo sędziwego wieku, Ksiądz Wysocki walczył o prawdę o Obławie Augustowskiej z lipca 1945 r., a ostatnio o swoją godność, bo ataków i prób skompromitowania Go i deprecjacji nie brakowało. O szczegółach biograficznych napisaliśmy w artykułach (poniżej linki).

Kościół Młodych rozkwitał w Małym Kościółku

Każdy, kto znał osobiście Księdza, szybko dostrzegał, jak wrażliwy, utalentowany, mądry i niebanalny człowiek jest w tym kapłanie o wielkiej wrażliwości. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży Ksiądz Wysocki ukończył 60 lat temu. W Katedrze przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w 7 parafiach: 5 w Diecezji Łomżyńskiej (Czerwin, Sejny, Bargłów Kościelny, Łomża, Puchały) i 2 w Diecezji Ełckiej: w Ełku służył jako pierwszy proboszcz Katedry, w Augustowie. Łomża miała w sercu Księdza czułe miejsce. Często wspominał stworzony przez siebie we współpracy z licznymi środowiskami Kościół Młodych, działając od 1974 do 1982, m.in., w Małym Kościółku. W 2009 r. zaczął się następny etap w działalności Księdza Wysockiego: założył Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. 15 lat zabiegał o wyjaśnienie tajnych okoliczności ludobójczej Obławy oraz o upamiętnienie Ofiar - to czasy tworzenia pomników, tablic, wydawnictw „małego Katynia”, jak nazywano wydarzenia z lipca 1945 r. w Puszczy Augustowskiej i okolicznych terenach. Kochał sztukę, poezję, muzykę, grał w piłkę nożną, uprawiał sporty wodne, pływał kajakiem, wędrował w góry, jeździł na nartach. Tak jak Ksiądz Wysocki był orędownikiem umiłowania Boga, Honoru, Ojczyzny, wszędzie tam, gdzie gdzie pełnił swoją posługę, tak po latach orędownikami dobrej pamięci o Nim stali się jego parafianie, współpracownicy i wychowankowie.

Decyzja biskupa „w trosce o bezpieczeństwo Księdza”

Ksiądz Wysocki ujawnił wersję przymusowych przenosin w 1982 r. z Katedry i Kościoła Młodych w Łomży do parafii Puchały, w zamian za odsunięcie od pracy z młodzieżą licealną, żeby nie miał na uczennice i uczniów wpływu buntowniczego, patriotycznego, oraz żeby władze wojewódzkie i partyjne KW PZPR pozwoliły zacząć budowę kościoła Miłosierdzia Bożego. Delegacji młodzieży biskup Mikołaj Sasinowski tłumaczył wtedy, że decyzję podjął w trosce o bezpieczeństwo Księdza. Wśród pamiętnych dokonań Księdza Wysockiego jest również przygotowywanie wizyty w Łomży Papieża Jana Pawła II 4. i 5. czerwca 1991 r. Dokonaniem życia będą szacunek i wdzięczna pamięć.  

Uroczystości pogrzebowe  śp. ks. prał. Stanisława Wysockiego  odbędą się w następującym porządku:

PIĄTEK: 8 listopada – Suwałki, kościół pw. św. Aleksandra, 19.00 – Msza św. żałobna pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Dariusza Zalewskiego, Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej

SOBOTA: 9 listopada – Suwałki, kościół pw. św. Aleksandra, wystawienie trumny z ciałem o godz. 10:00 i czuwanie modlitewne. 12.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego, kazanie okolicznościowe wygłosi J. E. Ks. Arcybiskup Józef Michalik, Arcybiskup Senior Archidiecezji Przemyskiej.

Ciało Kapłana zostanie złożone do grobu na Cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę