Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Noc Muzeów atrakcyjna jak nigdy dotąd

– Na skalę łomżyńską jest to wydarzenie bez precedensu – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Warto więc poświęcić kilka godzin i zajrzeć do naszego muzeum i innych instytucji biorących udział w „Nocy Muzeów”, bo każda przygotowuje na tę wyjątkową noc coś specjalnego! Aż 23 miejscach: muzea, placówki kulturalne, instytucje publiczne i prywatne, zaprezentują się w tegorocznej „Nocy Muzeów” w Łomży i Drozdowie. Wszystkie przygotowały na najbliższą sobotnią noc wyjątkowo urozmaicony program. Będą wystawy prac m.in. Teresy Adamowskiej i Gabora Lörinczego, spotkaniami z pisarzami: Amosem Oskarem Ajchelem i Jackiem Hugo-Baderem oraz koncerty od klasyki, poprzez jazz aż do muzyki popularnej. Będą też spektakle teatralne, oraz wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz z monodramem „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?”

Każda kolejna edycja „Nocy Muzeów” w Łomży cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. W roku ubiegłym tylko Muzeum Północno-Mazowieckie przez sześć godzin odwiedziło około pięciu tysięcy osób, tym razem też nie zabraknie okazji by wyjść z domu. Organizatorzy przygotowali aż kilkadziesiąt najróżniejszych wydarzeń i imprez, interesujących zarówno dla stałych bywalców sal koncertowych i wystawowych jak i tych zaglądających do nich tylko od czasu do czasu. Wydarzeniem czwartej „Nocy Muzeów” w Łomży będzie niewątpliwie monodram w wykonaniu wybitnego aktora i reżysera Olgierda Łukaszewicza w Teatrze Lalki i Aktora.
– Monodram „A kaz tyz ta Polska, a kaz ta?” to sceniczny kolaż fragmentów dramatycznych i poetyckich tekstów Stanisława Wyspiańskiego – znakomitego dramaturga, poety, pisarza i publicysty – podają organizatorzy imprezy z TLiA. – Olgierd Łukaszewicz jest jednocześnie autorem scenariusza, reżyserem, odtwórcą głównej i jedynej roli monodramu: Komedianta Narodowej Sceny.
Popularny dziennikarz i reporter Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej, z kolei w Bibliotece Pedagogicznej Amos Oskar Ajchel przedstawi swoje sensacyjno-historyczne książki, akcja których niejednokrotnie dzieje się w Łomży.
„Noc Muzeów” będzie też ucztą dla miłośników muzyki, a wśród ośmiu koncertów, które zostaną zapoczątkowane już w piątek występem Roberta Wieczorka, Grzegorza Sekmistrza i Mateusza Kurkowskiego, jest też występ wschodzącej gwiazdy polskiego jazzu, znanej w Łomży dzięki sukcesom na Novum Jazz Festival wokalistki Niki Lubowicz.
– Cieszę się, że po raz kolejny będę miała przyjemność zaśpiewać w Łomży – mówi Nika Lubowicz. – Bardzo lubię wracać do tego miejsca i do wspaniałej łomżyńskiej publiczności. Tym razem wystąpię w kwartecie w składzie: Krzysztof Lenczowski - gitara, wiolonczela, Dawid Lubowicz - skrzypce, mandolina oraz Marcin Murawski - gitara basowa. Zagramy kilka utworów z mojej debiutanckiej płyty, która lada dzień ujrzy światło dzienne, a także standardy jazzowe w naszych aranżacjach.
„Noc Muzeów” będzie też okazją do spotkania z łomżyńskimi twórcami, w tym z fotografem Gaborem Lörinczym, promującym w Galerii Pod Arkadami swój najnowszy album „Łomża w Dolinie Narwi” oraz malarką Teresą Adamowską, prezentującą w Galerii Sztuki Współczesnej cykl portretów. Tradycyjnie nie zabraknie też okazji do zwiedzania krypt pod prezbiterium w Katedrze św. Michała Archanioła oraz katakumb kościoła OO kapucynów, a wstęp na wszystkie imprezy, poza Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie opłata to symboliczna złotówka od osoby, jest wolny. Szczegółowy program tegorocznej „Nocy Muzeów” jest dostępny tutaj.
– Ten rok jest szczególny, bo mamy ponad 20 różnych miejsc w których te imprezy będą się odbywać i to jest powód do zadowolenia, ale też i zmartwienia dla zwiedzających, bo będą musieli dokonywać wyboru, który jest w tym roku naprawdę trudny! – ocenia Jerzy Jastrzębski. – Staramy się żeby te wydarzenia były zapamiętane, żeby w następnym roku było coś innego, co przyciągnie ludzi. Docierają też do mnie sygnały, że dobrze by było, żeby taka impreza odbywała się 2-3 razy w roku. Może niekoniecznie jako „Noc Muzeów” bo jest ona raz w roku, ale w innym terminie, np. jako „Noce Kultury” byłoby to możliwe i być może pomyślimy o czymś takim, skoro jest takie zainteresowanie i zapotrzebowanie.

Tradycyjnie też już w organizację „Nocy Muzeów” włącza się MPK, które uruchomi specjalną, bezpłatną linię autobusową. Można nią będzie dojechać z osiedla Południe do centrum miasta. Bezpłatny autobus MPK w sobotę, 16 maja będzie kursował od godziny 18.15 do 00.30.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę