Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość za www.vialaltika.pl

Via Baltica: apel z całego świata

Główne zdjęcie
fot. z protestu Greenpeace w Augustowie przeciw niszczeniu Rospudy

Ponad 10 tysięcy osób z zagranicy – przede wszystkim z Anglii, Belgii, Francji i Hiszpanii - apeluje do Premiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie drogi “Via Baltica”. W ten sposób dołączyli oni do 150 tysięcy Polaków, którzy latem tego roku zwracali się z prośbą do Prezydenta Kaczyńskiego o ratunek dla Doliny Rospudy, którą zniszczyć ma planowana droga.


Apel dotyczył podjęcia ostatecznej decyzji o przebiegu polskiego odcinka drogi ekspresowej „Via Baltica” w oparciu o wyniki tzw. Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko. Do przeprowadzenia takiego dokumentu Rząd Polski zobowiązał się wobec Rady Europy w 2003 roku. Jej wyniki - wg. zlecenia Generalnej Dyrekcji Dróg wartego ponad milion złotych - mają być gotowe jeszcze w tym roku. To właśnie o ich natychmiastowe wdrożenie apelują zagraniczni sympatycy polskiej przyrody, bo sprawa nie wydaje się być wcale taka oczywista.
- Z jednej strony Rząd wydaje pieniądze na kosztowne analizy, a z drugiej prowadzi szeroko zakrojone prace budowlane na drodze krajowej nr 8, które podważą ich sensowność. Tymczasem wstępne wyniki analiz ekonomicznych i transportowych dla korytarza drogowego „Via Baltica” pokazują, że trasa wzdłuż drogi nr 8 to jedno z najgorszych rozwiązań, którego w dalszych pracach w ogóle nie powinno brać się pod uwagę – tłumaczy Anna Roggenbuck z Polskiej Zielonej Sieci i organizacji Bankwatch Network monitorującej efektywność wydatkowania publicznych pieniędzy.
Szczególne znaczenie ma obwodnica Augustowa, która spowoduje nieodwracalne straty w Dolinie Rospudy, a której budowa – wg. zapowiedzi GDDKiA - ma ruszyć jeszcze w tym roku, bez względu na wyniki analiz. Tymczasem z dużym prawdopodobieństwem eksperci wybiorą wariant „Via Baltica”, który może Dolinę Rospudy ominąć – podkreślają ekolodzy!
Czy premier może wstrzymać te inwestycje? - Jako szef Rządu może wstrzymać wszelkie prace do momentu zakończenia Oceny Strategicznej – uważa Małgorzata Znaniecka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i o to zaapelowało do niego ponad 10 tysięcy internautów z całego świata.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę