Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 171

OKEy dyrektor Kurpiewski

Helena Sutyniec dotychczasowy dyrektor i twórca Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży została odwołana. Na fotelu dyrektora zastąpi ją prawdopodobnie Waldemar Kurpiewski z Zambrowa. Powodem odwołania, zdaniem resortu edukacji, są problemy zdrowotne dyrektor Sutyniec. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że to nie pierwsza próba odwołania szefowej OKE a pierwsze pismo w tej sprawie trafiło do Łomży na początku listopada. Decyzja o odwołaniu została później odwołana.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna to instytucja, która ma ogromny wpływ na życie setek tysięcy obywateli. Funkcjonująca w medialnym cieniu szkół, które prowadzą techniczną część organizowania sprawdzianów i egzaminów, OKE odpowiedzialna jest za ich merytoryczną stronę. Od decyzji pracowników komisji zależy właściwe działanie systemu edukacji, czyli praca całej rzeszy uczniów i ich rodziców, nauczycieli, egzaminatorów i egzaminatorów egzaminatorów. Nie wiadomo jeszcze kiedy Waldemar Kurpiewski mógłby rozpocząć pełnienie obowiązków nowego dyrektora OKE. Sam zainteresowany nie chce  komentować swojej nominacji, której oficjalnie jeszcze podobno nie ma.
- OKE to ewentualna przyszłość, pewne jest natomiast to, że już niebawem egzamin maturalny. Pan redaktor pozwoli, że udam się teraz na umówione spotkanie z młodzieżą. Będziemy omawiać zagadnienia do nowej matury – mówi z uśmiechem w rozmowie z dziennikarzem Gazety Bezcennej nieoficjalny dyrektor OKE. Waldemar Kurpiewski pogodnie i z ufnością odpowiada na pytania, twierdząc jednak, że jego nominacja nie jest pewną sprawą. Uśmiechem kwituje też pytanie o przydział z klucza partyjnego.
- Czy ja jestem kojarzony z Ligą Polskich Rodzin?! (śmiech) Teraz na pewno będę! - odpowiada. O nominowaniu Kurpiewskiego po linii partyjnej mówi się nieoficjalnie w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Co więcej, po ostatnim pomyśle premiera o wymianie Romana Giertycha na Kazimierza Marcinkiewicza na fotelu ministra edukacji, również posada szefa OKE może wydawać się sezonowa. 
- O ewentualnej nominacji Waldemara Kurpiewskiego wiem to co w tej sprawie piszą media – mówi łomżyński poseł Ligi Polskich Rodzin, Jan Jarota.
- Żadnych rekomendacji nie udzielałem. Według tego co mi mówiono jest to dobry fachowiec, odpowiednio przygotowany do funkcji szefa OKE – dodaje. Na ewentualne zmiany na szczeblu resortu edukacji zapowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego poseł reaguje spokojnie.
- Każdy może się przejęzyczyć – mówi. Odpiera też zarzuty o partyjnej nominacji Kurpiewskiego. - Minister robi to co jest w jego kompetencji. Trudno realizuje się „nowy program edukacyjny”, którego podjął się Roman Giertych, nie ma więc co się dziwić, że pojawiają się tego typu komentarze w tej sprawie – dodaje. Jego zdaniem ewentualna nominacja Waldemara Kurpiewskiego na stanowisko dyrektora łomżyńskiej OKE broni się sama ze względu na jego doświadczenie praktyczne i wiedzę merytoryczną.
Wadlemar Kurpiewski jest obecnie wicedyrektorem Zespołu Szkół nr 1 w Zambrowie. Z wykształcenia i zamiłowania historyk, pracę rozpoczynał w szkole rolniczej w Rutkach, pracował też w tamtejszej podstawówce. W latach 90. wraz z rodziną przeniósł się do Zambrowa. Kierował tam delegaturą kuratorium oświaty. Współpracował z Centralną Komisją Egzaminacyjną w Warszawie przy opracowywaniu i opiniowaniu arkuszy egzaminacyjnych z historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest egzaminatorem i ma uprawnienia do egzaminowania egzaminatorów. Posiada kwalifikacje do zarządzania edukacją. Z rozmowy można jednak wywnioskować, że najbardziej cieszy go praca z młodzieżą. Nie ukrywa, że wielu z jego podopiecznych z powodzeniem startuje w olimpiadach przedmiotowych. W łomżyńskiej OKE na temat nominacji nowego dyrektora oficjalnie nikt się nie wypowiada. Dotychczasowa dyrektor przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.
Istniejące od kilku lat Okręgowe Komisje Egzaminacyjne opracowują propozycje standardów egzaminacyjnych, a co za tym idzie sprawdziany wykorzystywane później w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Łomżyńska OKE jest jedną z 8. tego typu instytucji działających w kraju.  Podobnie jak innych komisji, jej zadania to głównie przeprowadzanie sprawdzianów (po VI klasie szkoły podstawowej)  a także egzaminów gimnazjalnych, zawodowych i maturalnych. OKE szkoli też kandydatów na egzaminatorów w tym zakresie. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży funkcjonuje na terenie północno-wschodniej Polski, swoim zasięgiem obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę