Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Daj świadectwo - dołącz do tych, którzy nie godzą się na niszczenie polskiej przyrody

Główne zdjęcie
Dolina Rospudy

W sobotę z samego rana z Warszawy wyruszy specjalny pociąg do Augustowa. To „Pociąg dla Rospudy” zorganizowany przez organizacje ekologiczne m.in.: Greenpeace, który ma przywieźć, tych którzy sprzeciwiają się niszczeniu bezcennej enklawy przyrodniczej doliny rzeki Rospudy.

 Dolina Rospudy w okolicy Augustowa jest miejscem, w którym wciąż istnieje wyjątkowa przyroda, gdzie żyje mnóstwo gatunków rzadkich i zagrożonych. Latem tego roku zdjęcia pokazujące to miejsce trafiły na pierwsze gazet. Przyczyną tego była decyzja zezwalająca na zbudowanie na tym obszarze, estakady będącej częścią obwodnicy Augustowa oraz przyszłej drogi ekspresowej Via Baltica. 200 tysięcy ludzi, w tym organizacje ekologiczne, znane postacie polskiej nauki i kultury, wysłało apel do Prezydenta i Premiera RP wzywając władze do uratowania tych bezcennych terenów.

Ekolodzy nigdy nie byli przeciwni budowie obwodnicy Augustowa. Wprost przeciwnie. Od lat namawiają władze to podjęcia szybkich działań i uwolnienia tego miasta od ruchu TIR-ów. Jednak nie kosztem Rospudy, przy jednoczesnym pogwałceniu prawa polskiego i europejskiego. Niestety warianty alternatywne nie były nawet analizowane. Budowa drogi przez teren doliny może wiązać się z potężnymi karami dla Polski a nawet wstrzymaniem inwestycji przed jej zakończeniem. Przyznanie pieniędzy z funduszy unijnych też w tym wypadku nie wchodzi w rachubę.

Pomimo tego, że pod koniec lipca Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że „W przypadku obwodnicy Augustowa należałoby dokonać małego uskoku, który ominąłby teren Rospudy, bo jest on wyjątkowy” nadal nie podjęto żadnych decyzji chroniących dolinę i dających jednocześnie szansę na realizację obwodnicy Augustowa.

Jeśli natychmiast nie podejmiemy działań, już wkrótce do Doliny Rospudy wjedzie ciężki sprzęt i zaczną padać pierwsze drzewa – mówią ekolodzy i apelują o wsparcie ich akcji.
„Pociąg dla Rospudy” dojedzie do Augustowa około godziny 13.30. Później ekolodzy chcą przemaszerować przez miasto. Nie będą jednak mogli manifestować na ulicach, ale tylko na chodnikach, bo zgody na przemarsz i wstrzymanie ruchu drogowego odmówiła im Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Białymstoku.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę