Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Pora na wykopki

Kilka tygodni później niż zwykle wystartowała kampania ziemniaczana w łomżyńskim Pepeesie. W ciągu kilku najbliższych miesięcy ta największa krochmalnia w kraju skupi około 150 tysięcy ton surowca, co pozwoli wyprodukować 36 tys ton skrobi. W poniedziałek pierwsze transporty ziemniaków dojechały do zakładu przy ul. Poznańskiej w Łomży.

 
Ziemniaki do zakładu dostarczają rolnicy których gospodarstwa rozsiane są w promieniu ponad 100 km od Łomży. Przyczyną opóźnienia tegorocznej kampanii była susza. Wcześniejsze odmiany ziemniaków niemal całkowicie zostały zniszczone. Plantatorzy mają nadzieję, że sierpniowe opady uratowały odmiany późniejsze. Po kilku tygodniach kampanii okaże się czy susza nie pokrzyżowała także tych planów.
Łomżyńska krochmalnia wytwarza blisko ¼  całej krajowej produkcji skrobi. Zgodnie z ustalonym przez Unię Europejską limitem w Polsce 11 działających zakładów może w sumie wyprodukować 145 tys ton tego surowca. Pepees produkuje 35 tys ton. Wszystkie zakłady w kraju jedynie w połowie zaspokajają wewnętrzny popyt, resztę Polaka importuje głównie z Niemiec, Francji i Słowacji. Łomżyński zakład mógłby - jak twierdzi prezes Pepees SA  Andrzej Kiełczewski - produkować nawet dwa razy tyle co w tej chwili gdyby nie unijne ograniczenia.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę