Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
źódło: onet.pl

Ekologiczne napięcie na linii Polska - Bruksela

UE może ukarać Polskę za niewywiązywanie się z europejskiego programu Natura 2000 poprzez niedostateczne ochranianie środowiska - twierdzi BBC. Polska na tyle daleko odeszła od unijnego programu, że sytuacja wydaje się być poważna - twierdzi Agata Zdanowicz, ekspert Komisji Europejskiej ds. biodywersyfikacji.

Komisja Europejska wszczęła przeciw Polsce procedurę, przewidzianą w takich przypadkach, już w kwietniu. Może się ona zakończyć sprawą sądową i zablokowaniem unijnych funduszy rozwojowych dla polskich regionów, których środowisko powinno być szczególnie chronione. Program Natura 2000 to europejska odpowiedź na zagrożenie środowiska naturalnego na kontynencie. Jego celem jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo terenów i gatunków. Według WWF połowa europejskich ssaków, jedna trzecia gadów, płazów i ryb jest zagrożonych wyginięciem. Pod tym względem nie odstajemy od smutnych światowych statystyk.

Jak twierdzi BBC, Polska jest domem dla wielu rzadkich gatunków, takich jak żubry, wilki, niedźwiedzie i orły, które zamieszkują doliny rzek, mokradła i lasy.

Komisja Europejska odrzuciła zgłoszone na początku roku propozycje polskiej strony ws. programu Natura 2000, określając je jako „znacząco niewystarczające”. Według Zdanowicz propozycje te nie współgrały z unijnymi dyrektywami: ptasią i siedliskową. Polska wyznaczyła 72 obszary na terenie całego kraju, które powinny zostać objęte szczególną ochroną ze względu na siedliska ptaków. Komisja Europejska wyznaczyła takich miejsc 140 . Jak do tej pory – zdaniem Zdanowicz – Warszawa ciągle nie objęła ochroną 85 proc. z nich.

Unijna procedura przeciw Polsce ruszyła w kwietniu. Warszawa odpowiedziała na zarzuty Brukseli w lipcu. Ta oficjalna odpowiedź jest obecnie analizowana przez ekspertów i – jeśli okaże się niezadowalająca - może Polskę drogo kosztować. UE ma prawo odebrać nam cześć funduszy, przeznaczonych właśnie dla regionów, gdzie leżą sporne obszary,.

Jak twierdzi BBC, napięcie na linii Bruksela – Warszawa pogłębiły słowa premiera Kaczyńskiego, który oświadczył w zeszłym tygodniu, że program Natura 2000 obejmuje tak duży obszar kraju, że niemożliwe staje się budowanie czegokolwiek.

Ministerstwo Środowiska twierdzi, że błędy zostały popełnione w chwili opracowywania programu Natura 2000 dla Polski. Już wtedy – według ministerstwa – pochopnie wyznaczono do ochrony niektóre obszary bez szczegółowej wiedzy na ich temat. Wywołało to protesty władz lokalnych.

Z tą opinią nie zgadzają się jednak polscy obrońcy przyrody, którzy apelują o jak najszybsze zajęcie się problemem ochrony rodzimej przyrody.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę