Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Polacy chcą ratować dolinę Rospudy.

Ponad 40 tysięcy osób w ciągu jednego dnia podpisało się pod listem do prezydenta Lecha Kaczyńskiego by wstrzymał budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę rzeki Rospuda. W poniedziałek minister środowiska zgodził się by ten cenny przyrodniczo obszar przecięła dwujezdniowa droga ekspresowa. Zdaniem ekologów to zbrodnia przeciwko przyrodzie. Dodają oni także, że istnieją alternatywne warianty przebiegu tej drogi, nie niszczące przyrody.

Dziennikarz Adam Wajrak ostrzega (posłuchaj Wajraka ), że zgoda na zniszczenie doliny Rospudy pociągnie za sobą niszczenie także innych bezcennych enklaw przyrodniczy w kraju.
Wjrak już zapowiedział, że gdy drogowcy wejdą na teren doliny Rospudy by wycinać drzewa stojące na drodze obwodnicy on przykuje się do jednego z drzew by w ten sposób  powstrzymać budowę autostrady. Jak podkreśla w ciągu w ciągu jednego otrzymał także setki e-maili od ludzi, którzy chcą podobnie postąpić.

Przypomnijmy obwodnica Augustowa ma być częścią międzynarodowej drogi szybkiego ruchu Via Baltica. Jej przebieg jest planowany już od 20 lat. Drogowcy w części od Warszawy do granicy polsko-litewskiej Via Balticę wytyczyli przez kilka bezcennych przyrodniczo obszarów  - Puszczę Augustowską, Biebrzański Park Narodowy i Puszczę Knyszyńską. Ekolodzy są temu przeciwni. Twierdzą, że istnieje możliwość ominięcia tych terenów. Ich Zdaniem Via Baltica powinna przebiegać przez Łomżę. Wówczas drogą nie przecinała by przyrodniczych enklaw, a poza tym jej budowa byłaby znacznie tańsza, bo droga przez Łomżę byłaby o około 40 kilometrów krótsza od tej wytyczonej przez drogowców.

    Ratujemy Doline Rospudy - list do prezydenta

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę