Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Dyskryminowana czy nie?

O Via Baltica, planach rozbudowy dróg szybkiego ruchu oraz budowy obwodnic miast na terenie województwa rozmawia Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. W rozmowach nie uczestniczą przedstawiciele samorządu Łomży, bo nikt ich nie zaprosił. Prezydent Jerzy Brzeziński jest oburzony i pisze, że „może to oznaczać kontynuację polityki poprzedniej administracji rządowej szczebla wojewódzkiego, której efektem jest pogłębiająca się marginalizacja regionu łomżyńskiego w województwie podlaskimi”. Jan Dobrzyński wojewoda podlaski i przewodniczący WKDS odpowiada, że Komisja na tym etapie z samorządowcami nie rozmawia. Sławomir Zgrzywa komentuje zaś że to skandal – „przedstawiciele Łomży powinni tam być i już” - mówi.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego to lokalny odpowiednik działającej na szczeblu ogólnopolskim Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Zrzesza ona przedstawicieli organów administracji publicznej zarówno rządowej jak i samorządowej z partnerami społecznymi czyli związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. W województwie podlaskim Komisja Dialogu liczy 27 osób, a przewodzi jej wojewoda podlaski Jan Dobrzyński. Dziś odbywa się pierwsze w tym roku merytoryczne posiedzenie tego gremium i głównym punktem obrad mają być drogi – i plany ich budów w całym województwie. Jednym z
Na spotkaniu nie zaproszono jednak samorządu Łomży. Jerzy Brzeziński jest oburzony. W specjalnym liście do wojewody napisał, że „moje zaniepokojenie budzi fakt, że samorząd miasta Łomży nie jest zaproszony do udziału w dyskusji i pozbawiony jest możliwości udziału w społecznym dialogu w sprawach bardzo istotnych dla miasta”.
Prezydent przypomina, że „Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi prace projektowe nad przebiegiem obwodnicy miasta dla dróg krajowych nr 61 i 63. Jednocześnie trwają prace nad przebiegiem trasy drogi ekspresowej Via Baltica. Zdecydowana większość rozpatrywanych wariantów trasy przebiega koło Łomży. Sprawy te są więc bardzo istotne dla Łomży i aglomeracji łomżyńskiej, w której zamieszkuje blisko 100 000 mieszkańców.”
Jerzy Brzeziński podkreśla, że „pomijanie Łomży w dyskusji na temat spraw najbardziej istotnych dla rozwoju miasta i regionu może oznaczać kontynuację polityki poprzedniej administracji rządowej szczebla wojewódzkiego, której efektem jest pogłębiająca się marginalizacja regionu łomżyńskiego w województwie podlaskim.”
Wojewoda Dobrzyński odpowiada, że Łomża nie jest dyskryminowana, bo na spotkanie nie zapraszano przedstawicieli samorządów. Niemniej jak napisał w liście do Prezydenta Łomży w trakcie obrad WKDS „zaproponuję, jako członek Komisji, zwrócenie się do Oddziału w Białymstoku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zorganizowanie spotkania dla zainteresowanych samorządów lokalnych, podczas którego omówione zostaną aktualne plany budowy dróg szybkiego ruchu w województwie podlaskim i trasy Via Baltica.”

Poproszony o komentarz Sławomir Zgrzywa – radny Sejmiku (były Marszałek Województwa Podlaskiego i ostatni Wojewoda Łomżyński) – mówi, że skandalem jest zarówno to, że przedstawicieli Prezydenta Łomy na to spotkanie nie zaproszono jak i sam fakt, że mimo wszystko nikt z ratusza tam nie pojechał. Zgrzywa podkreśla, że choć Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego to tylko ciało opiniotwórcze i doradcze, to jego opinia jest bardzo ważna. - „Obawiam się, że na obwodnicę Łomży nie ma i chyba nie będzie pieniędzy więc ktoś tam pomyślał, że lepiej, alby łomżanie o nią się nie upominali” - mówi Zgrzywa.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę