Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ptasia Grypa niespełna 250 km od Łomży

W Toruniu znaleziono pierwszego w Polsce łabędzia, zarażonego ptasią grypą. U padłego ptaka, na którego natrafiono w centrum miasta nad Wisłą, potwierdzono obecność wirusa H5N1 – czyli wirusa ptasiej grypy groźnego także dla ludzi. Zdaniem ornitologów do Torunia wirusa przyniosły migrujące na wschód ptaki. Wyjątkowo długa i mroźna zima spowalnia ich wiosenną wędrówkę na wschód ale to już tylko kwestia dni – może tygodni, gdy zarażone wirusem ptaki pojawia się także na rozlewiskach Biebrzy i Narwi.

Łomżę od Torunia dzieli mniej niż 250 km. Na pokonanie tej odległości ptakom potrzeba zaledwie kilku godzin. Na razie dużych przelotów nad regionem nie należy się jednak spodziewać podkreślają ornitolodzy. W północno-wschodniej Polsce zbiorniki wodne niemal całkowicie skute są lodem. Niemniej ptaki są zdeterminowane coraz bardziej zbliżającym się okresem lęgowym, więc wystarczy niewielka odwilż, by łabędzie ruszyły na wschód i szybko do nas doleciały. Dolina Biebrzy i Narwi jest jednym z największych w Polsce punktów zbornych podczas ptasich przelotów. Rokrocznie zatrzymują się tu miliony ptaków.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę