Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Jak się ustrzec żylaków? Podkolanówki uciskowe i inne sposoby profilaktyki

Żylaki to powszechne schorzenie, uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wbrew pozorom nie stanowią one jedynie problemu estetycznego. Nieleczone, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, powodując stany zapalne żył, a nawet groźny dla życia zator płucny. Dlatego warto stosować sprawdzone metody profilaktyki. Jak się ustrzec żylaków? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Kto jest narażony na powstanie żylaków?

Żylaki w początkowym stadium mogą dawać jedynie subtelne objawy. Zaniepokoić powinny nas takie symptomy, jak: pajączki, sinoniebieskie naczynka, ból i obrzęki nóg oraz uczucie ich ciężkości. Wszystkie te osoby, które zauważyły u siebie podobne dolegliwości, powinny rozpocząć działania zapobiegające pogłębianiu się niewydolności żylnej. 

Jednak, nawet jeśli podobne objawy u Ciebie jeszcze nie występują, ale należysz do grupy ludzi narażonych na powstawanie żylaków, warto podjąć środki profilaktyczne w ramach zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kto jest obarczony ryzykiem niewydolności żylnej kończyn dolnych? Przede wszystkim Ci, którzy skłonność do żylaków dziedziczą w genach. Ale nie tylko. Do grupy ryzyka należą również:

 • kobiety – żylaki dotykają kobiet aż 5 razy częściej niż mężczyzn;

 • osoby pracujące przez wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej;

 • osoby prowadzące siedzący tryb życia; 

 • osoby z nadwagą lub otyłe;

 • osoby stosujące niewłaściwą dietę, bogatą w produkty tłuste i wysoko przetworzone;

 • kobiety w ciąży.

Profilaktyka żylaków – podkolanówki uciskowe sprzymierzeńcem zdrowych nóg

Jedną ze sprawdzonych metod profilaktyki żylaków jest noszenie specjalnych podkolanówek przeciwżylakowych. Stanowią one element kompresjoterapii, polegającej na leczeniu lub zapobieganiu niewydolności żylnej za pomocą stopniowanego ucisku na kończynę. Podkolanówki uciskowe usprawniają krążenie w nogach, a także łagodzą takie dolegliwości jak uczucie ciężkich, zmęczonych i bolących nóg. 

Przy wyborze podkolanówek przeciwżylakowych warto zwrócić uwagę na ich stopień kompresji, czyli moc ucisku. Te o mniejszym stopniu ucisku sprawdzą się w ramach profilaktyki, zwłaszcza w przypadku osób wykonujących pracę stojącą lub siedzącą, kobiet w ciąży, ludzi często podróżujących lub uprawiających sport powodujący częste zakwasy i skurcze mięśniowe.

Z kolei podkolanówki o mocniejszym ucisku będą idealnym środkiem leczniczym w bardziej zaawansowanych stadiach żylaków. W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.  

Styl życia to podstawa – jakie nawyki warto wprowadzić, aby ustrzec się żylaków?

Podkolanówki uciskowe to sprawdzony sposób profilaktyki i leczenia żylaków oraz metoda na szybkie ukojenie dolegliwości typu ciężkość czy ból nóg. Jednak, aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę na zdrowe i pięknie wyglądające nogi, konieczne będą zmiany w stylu życia oraz wprowadzenie dobrych nawyków. Aby ustrzec się żylaków:

 • zwiększ aktywność fizyczną;

 • w ramach możliwości unikaj długiego stania w miejscu i siedzenia;

 • jeśli pracujesz przy biurku, pamiętaj o wstawaniu i rozruszaniu się co jakiś czas;

 • unikaj siedzenia z nogą założoną na nogę;

 • pozbądź się nadprogramowych kilogramów;

 • jedz zdrowo;

 • odpoczywaj z uniesionymi nogami;

 • unikaj picia alkoholu i palenia papierosów;

 • ogranicz gorące kąpiele oraz opalanie się;

 • unikaj noszenia ciasnych ubrań, wysokich obcasów oraz zwykłych podkolanówek z obcisłym ściągaczem.

  tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę