Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 129

przez łąki i pola

Na przełomie lutego i marca powinna zapaść decyzja z której strony Łomży będzie przebiegała obwodnica. Planiści z Warszawy przedstawili kilka jej wariantów, przy czym łączy je się w dwie grupy. Pierwsza (kolor czerwony na mapie) to tzw. obwodnica wschodnia, druga (zaznaczona kolorem niebieskim) to zachodnia. Nieoficjalnie drogowcy z GDDKiA mówią, że do realizacji skierowany będzie wariant zachodni...

projektowane warianty obwodnicy Łomży
projektowane warianty obwodnicy Łomży

Najprawdopodobniej obwodnica miasta pobiegnie zatem od Kisielnicy na zachód w kierunku wsi Penza - tuż przed nią zaplanowano węzeł drogowy ze zjazdem na drogę do Białegostoku - przez Narew, Las Jeziorkowski aż w okolice Kupisk Starych. Przed tą miejscowością (patrząc od strony Łomży) przetnie drogę na Nowogród, a w okolicach Fadomu będzie węzeł ze zjazdem na drogę na Ostrołękę. Sama obwodnica pobiegnie dalej za Konarzyce gdzie skręci ostro na wschód (tu też będzie znajd na drogę do Ostrowi Mazowieckiej). Obwodnica przetnie pola pomiędzy Giełczynem, a Lasem Giełczyńskim (tuż za wsią będzie następny węzeł umożliwiający zjazd na Łomżę) i sięgnie aż do Podgórza. Cała obwodnica ma liczyć około 28 km.

Obwodnica Łomży jest potrzebna - to mówią już wszyscy. O tym jak bardzo jej potrzebujemy przekonamy się zapewne w momencie gdy zakończy się remont drogi nr 61 i przez miasto pojadą tysiące litewskich Tirów. Dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tadeusz Topczewski zapowiadał że nastąpi to już pod koniec tego roku... Także w tym roku ma być gotowa dokumentacja dotycząca obwodnicy Łomży. Od roku pracuje nad tym Biuro Projektowo-badawcze Dróg i Mostów Transpojekt Warszawa, które wygrało rozpisany przez białostocką GDDKiA jeszcze w 2004 roku przetarg. Początkowo dotyczył on jednak tylko i wyłącznie obwodnicy wschodniej (przecinającej m.in. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi), ale po protestach organizacji ekologicznych w sprawie obwodnicy Augustowa, GDDKiA rozszerzyła zamówienie także o wariant zachodni.

Miała być na wschodzie
Jeszcze w maju ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na swojej stronie internetowej informowała o porozumieniu jakie osiągnęła z władzami miasta odnośnie przebiegu obwodnicy Łomży. Miała ona omijać miasto od wschodu – od Kisielnicy aż po skrzyżowanie drogi na Zambrów z Szosą do Mężenina. Poza tym uzgodniono „sięgnik”, który umożliwi połączenie obwodnicy z drogą na Ostrołękę... Niezależni eksperci podkreślali jednak, że taka obwodnica była by ułomna. Dwujezdniowa droga o parametrach drogi ekspresowej sięgała by jedynie od Kisielnicy do drogi na Zambrów, a tiry które będą jechały przez Łomżę kierują się drogą nr 61 na Ostrołękę. Krytykowali także pomysł etapowej budowy obwodnicy. Sięgnik miano wybudować później...

Ekolodzy wolą na zachodzie
Głównymi zwolennikami budowy obwodnicy Łomży od strony zachodniej są ekolodzy. W wariancie wschodnim – niezależnie jak by ją zaprojektowano – obwodnica przecinałaby Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Projektujący obwodnicę architekci zlecili wykonanie niezależnych raportów dotyczących wpływu tej trasy na środowisko. Wyniki są jednoznaczne. „Ze względu na ogromne bogactwo przyrodnicze zagrożonego tą inwestycją terenu należy od takiego rozwiązania odstąpić tym bardziej, że istnieje możliwość alternatywna – wariant zachodni lokalizacji inwestycji.” Jak podkreśla Jerzy Doroszkiewicz z-ca dyrektora ds. technicznych białostockiego oddziału GDDKiA jeszcze w tym tygodniu na jego biurko oficjalnie ma trafić ocena oddziaływania na środowisko obwodnicy Łomży. Dokument porównuje straty jakie w środowisku wyrządziłaby obwodnica miasta wybudowana zarówno na wschodzie jak i zachodzie. I choć oficjalnie dokumentu jeszcze nie ma, jego konkluzja GDDKiA jest już znana - „na zachodzie obwodnica będzie mniej uciążliwa dla środowiska”. Dokument ten ma też być podstawą przy rozstrzyganiu na przełomie lutego i marca o tym, nad którym wariantem przebiegu trasy będą prowadzone dalsze prace planistyczne. Jak mówi Doroszkiewicz wszystko wskazuje że będzie to wariant zachodni.

Samorządowcy są za...
Kazimierz Dąbkowski wójt gminy Łomża podkreśla samorządowcy z miasta, gminy Łomża i gminy Piątnica uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie budowy obwodnicy. Są za i to nie ważne z której strony miała by ona przebiegać. Co prawda samorządowcy woleli by tę wschodnią, ale obawiając się, że GDDKiA szuka tylko pretekstu by prace opóźnić mówią, że i zachodni wariant jest dobry.

Obwodnica będzie...
W połowie ubiegłego roku wiceminister infrastruktury Witold Górski w Sejmie informował posłów, że obwodnica Łomży zostanie wybudowana w latach 2008-2010. Termin ten jest już jednak mało realny. Sam Doroszkiewicz podkreśla, że gdyby nie było żadnych protestów i udało się sprawnie wykupić ziemię pod jej budowę byłoby to możliwe, ale... nigdzie w kraju coś takiego się jeszcze nie udało. Drugim problemem są pieniądze. Póki co GDDKiA uzbierała jedynie na plany... Tymczasem szacowany koszt obwodnicy Łomży to około 850 mln zł. Takich pieniędzy jak na razie nikt nie ma...
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę