Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@

Z bolącym stawem w kolanie u fizjoterapeuty

- Tematem spotkania z nami w piątek, 8. września, czyli w Światowy Dzień Fizjoterapii, są choroby zapalne stawów – informuje Maciej Bogdan, fizjoterapeuta z 35-letnim doświadczeniem pracy w przychodni i Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Przy stanowisku informacyjno-konsultacyjnym w Galerii Veneda będziemy każdemu udzielać rad, związanych z problemami stawów, i podpowiemy, gdzie szukać pomocy. Przedstawimy zainteresowanym rolę fizjoterapii w chorobach narządu ruchu.

Organizatorem spotkania specjalistów w Galerii Veneda jest Podlaski Oddział Terenowy Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jeśli Czytelniczkę lub Czytelnika pobolewa w szyi, kolanie czy biodrze, ma okazję poradzić się u doświadczonych fizjoterapeutów przy ulicy Zawadzkiej 38 w godzinach 15.-20. Zainteresowani kształceniem w tym kierunku dowiedzą się też, czym zajmuje się fizjoterapeuta, jakie ma uprawnienia i na czym polega fachowa fizjoterapia, żeby była skuteczną i przynosiła ulgę.

Przestroga przed nadwagą i otyłością 
- Stawy to te miejsca w ciele człowieka, gdzie kości łączą się, w sposób umożliwiający poruszanie - wyjaśnia Maciej Bogdan, koordynator Krajowej Rady Fizjoterapeutów województwa podlaskiego. Najczęstszą chorobą stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów, niezależnie od płci. Kobiety w przedziale wiekowym 40-55 lat zapadają na reumatoidalne zapalenie stawów, co związane jest z genetyką. U młodzieży do 16. roku życia może występować młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Bardzo nieprzyjemne jest w objawach zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: boli szyja, sztywnieją plecy, ciężej się oddycha i boleśnie kicha i kaszle. W trosce o prawidłowe funkcje stawów, należy uważać na miejsca, gdzie łączą się kości w ciele, aby nie narażać ich na uderzenia silne, bez ochrony i bez amortyzacji: szyja, obojczyki, łokcie, nadgarstki, biodra, kolana, łączenie stopy z nogą. Pacjenci najczęściej skarżą się na dokuczliwy ból i trudności w poruszaniu w stawach kolanowych i biodrowych, co wiąże się z faktem, że człowiek chodzi czy stoi w miejscu, obciążając  właśnie te okolice masą wyżej położonych części ciała. Dlatego fizjoterapeuci przestrzegają przed nadwagą i otyłością – ponieważ góra tłuszczu nadweręża torebki stawowe i ścięgna. Do obżarstwa i złej diety (smażone mięso, słodycze, bułki) zniechęcają również kardiolodzy, nefrolodzy i dentyści.

Zachęta do zdrowej rekreacji
- Ruch to zdrowie, a stawy lubią pracować, ponieważ wtedy zachodzi ich prawidłowe odżywianie – tłumaczy Pan Bogdan. W trakcie intensywnego ruchu wytwarza się więcej substancji maziowej w stawie. Natomiast jeśli człowiek ma nadwagę, stawy są przeciążone: zaczynają boleć, pojawiają się wyczuwalne obrzęki i widoczne zaczerwienie skóry nad stawami. Występuje w miejscach, które są przeciążone, podwyższona ciepłota, co można poczuć rękami, a człowiek po nocy budzi się obolały  i trapi go sztywność poranna, w przezwyciężeniu której pomocna może być delikatna gimnastyka. Nadwaga i otyłość są zagrożeniem nie tylko dla serca i układu krążenia, ale również dla działania stawów. Jak się przed sztywnością i bolesnością uchronić...? Spacery, nordic walkingi, przejażdżki rowerowe, pływanie. Zwłaszcza pływanie jest dobre i zalecane, ponieważ woda rozluźnia mięśnie, z których część pracuje bez obciążenia, zaś część w odciążeniu. To zdrowsze niż skoki na bungie.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów gościł w Łomży

 

    


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę