Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 listopada 2024 napisz DONOS@

Internista czy lekarz rodzinny - do kogo udać się w nagłym przypadku?

Internista czy lekarz rodzinny? To częsty dylemat, gdy potrzebujemy pomocy medycznej i planujemy umówić się ze specjalistą. Sytuacji nie ułatwia fakt, że obie nazwy często w nieprawidłowy sposób stosowane są zamiennie. Do kogo udać się w nagłym przypadku?

Czy internista to lekarz rodzinny?

Wiele osób mylnie utożsamia internistę z lekarzem rodzinnym. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ta sama specjalizacja, choć obie gałęzie medycy wzajemnie się zazębiają i często idą w parze. Aby zostać lekarzem rodzinnym, niezbędna jest wiedza z zakresu pediatrii i geriatrii, czyli dziedzin medycyny, które zajmują się leczeniem dzieci i osób starszych. Internista zajmuje się leczeniem wyłącznie pacjentów dorosłych. Lekarz rodzinny, nazywany także lekarzem pierwszego kontaktu, przyjmuje najczęściej w przychodniach służby zdrowia, podczas gdy internista pracuje na oddziale chorób wewnętrznych w szpitalu. Ze specjalistą interny możemy się także umówić w gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej.

Internista czy lekarz rodzinny - do kogo udać się w nagłym przypadku?

Wiele osób zastanawia się, do którego z nich się udać w przypadku nagłych problemów zdrowotnych. Zarówno internista, jak i lekarz rodzinny są w stanie przeprowadzić diagnostykę oraz udzielić pomocy w zakresie leczenia. Wszystko zależy więc od tego, w jakim wieku jest pacjent oraz jakie niepokojące dolegliwości zostały u niego zaobserwowane. Dzieci i młodzież powinny udać się do pediatry lub skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, który posiada uprawnienia z zakresu pediatrii. Dorosłe osoby z typowymi objawami przeziębienia lub zatrucia pokarmowego również mogą szukać pomocy w przychodni rodzinnej. Po wykonaniu badania lekarz rodzinny zapisze odpowiednie leki lub skieruje na dodatkowe badania celem diagnostyki.

W przypadku nagłych i ostrych zmian lub problemów z oddychaniem albo układem krążenia pacjent powinien w pierwszej kolejności szukać pomocy i internisty. Na koniec warto dodać, że nagłe wypadki, zwłaszcza te, które zagrażają życiu lub zdrowiu pacjenta są wskazaniem do wizyty na pogotowiu, gdzie pierwszej pomocy udziela najczęściej właśnie internista.

Jakie choroby leczy internista?

Szeroka specjalizacja sprawia, że określenie wszystkich chorób, którymi zajmuje się internista, jest niezwykle utrudnione. Specjalizacja obejmuje diagnostykę i leczenie mnóstwa schorzeń związanych z układem odpornościowym, oddechowym, moczowym, pokarmowym oraz układem krążenia. Wybierając się na wizytę do internisty, pacjenci mogą także liczyć na postawienie diagnozy z zakresu schorzeń metabolicznych i reakcji alergicznych. Lekarz zajmuje się także chorobami tarczycy i reumatyzmu.

Lekarz internista traktuje pacjenta holistycznie, czyli uwzględnia stan całego organizmu i decyduje o tym, jakie dalsze badania należy wykonać i do jakiego specjalisty skierować pacjenta. Specjalista chorób wewnętrznych zajmuje się całym procesem leczenia od profilaktyki, przez diagnostykę, aż po rehabilitację i okresową kontrolę stanu zdrowia. Lekarz internista wystawia także zwolnienia lekarskie, podpisuje akty zgonu oraz rozpatruje wnioski o leczenie sanatoryjne lub pozarentowe.

Interniści leczą zachowawczo choroby z zakresu kardiologii, pulmonologii, reumatologii, gastrologii, endokrynologii, nefrologii, hematologii i alergologii. Podczas wizyty internista przeprowadza zawsze niezbędny wywiad oraz wykonuje badanie fizykalne pacjenta. Następnie kieruje na potrzebne badania i na ich podstawie przedstawia wstępną diagnozę i propozycję leczenia.

Internista interpretuje m.in. wyniki badań EKG, RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Wśród wykonywanych przez niego procedur znajdują się także m.in. nakłucie jamy opłucnej i kardiowersja elektryczna. Podstawowym zadaniem lekarza jest jednak właściwe rozpoznanie choroby i wskazanie dalszego leczenia, również u innych specjalistów. Internista zajmuje się także edukacją zdrowotną pacjentów w zakresie trybu życia, prowadzonej diety i aktywności.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę