Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

E-recepta - sposób na ominięcie kolejek. Jak ją uzyskać?

Służba zdrowia w Polsce kojarzy się nierozłącznie z długim okresem oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz kolejkami przed gabinetem lekarskim. Jest to szczególnie irytujące w sytuacji, gdy jedynym celem naszej wizyty jest zdobycie recepty na lek, który i tak regularnie przyjmujemy. Rozwiązaniem tego problemu jest e-recepta, którą możemy uzyskać online, bez konieczności czekania w kolejkach, a nawet wychodzenia z domu. Jak ją zdobyć?

E-recepta - czym jest?

E-recepta to dokument elektroniczny, który pozwala uzyskać dostęp do leków bez konieczności wizyty u lekarza w celu wypisania tradycyjnej, papierowej recepty. Podstawową formę tego typu usługi można zrealizować przez Internetowe Konto Pacjenta, dotyczy ona jednak wyłącznie tych leków, które przyjmujemy regularnie od jakiegoś czasu, a wystawienie e-recepty musi zatwierdzić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (nawet, jeśli pacjent korzysta z usług prywatnego specjalisty). Co w przypadku, gdy potrzebujemy leku, którego nie przyjmujemy regularnie?

Jak zdobyć e-receptę online?

Ratunkiem w sytuacji, gdy nie spełniamy wymogów do uzyskania recepty drogą oferowaną przez IKP może być skorzystanie z jednej z firm oferujących prywatne usługi zdrowotne w formie online. E-recepta online wystawiana przez prywatną firmę pozwala na rozwiązanie tego problemu, ponieważ zasadność jej wystawienia jest weryfikowana przez lekarza, który ustala, czy rzeczywiście potrzebujemy danego leku. Pozwala to uniknąć zarówno czekania w długich kolejkach i poświęcania naszego cennego czasu, jak ma to miejsce w przypadku publicznych placówek, ale także jest bez wątpienia tańsze niż wizyta w stacjonarnej, prywatnej placówce. 

W celu uzyskania e-recepty online wystarczy wypełnić formularz na stronie oraz opłacić usługę. Niezbędne jest podanie nazwy leku, dawki oraz liczby opakowań. Następnie należy podać dane osobowe, które są wymagane w procesie weryfikacji. Po sprawdzeniu zgłoszenia przez lekarza, jeśli nie pojawią się żadne przeciwwskazania, recepta zostanie wystawiona.

Zalety recepty online

Bez wątpienia podstawową zaletą e-recepty wystawianej przez lekarza w prywatnej firmie medycznej jest czas jej uzyskania. Możesz ją dostać nawet w kilkanaście minut, nie wychodząc z domu. Bez wątpienia jest to rozwiązanie dobre również w podróży, gdzie niekoniecznie będziemy mieli możliwość dotarcia do lekarza stacjonarnie, a zdarzy się potrzeba zakupu leku wymagającego recepty. 

Nie musimy również spieszyć się z wykupem recepty, ponieważ będzie ona ważna przez 30 dni, a zgodnie z prawem każda apteka w Polsce ma obowiązek taką receptę przyjąć i zrealizować. Ponadto dokument elektroniczny niweluje ryzyko pomyłki, co może się zdarzyć w przypadku tradycyjnej recepty. Zwłaszcza stereotypowe już odręczne pismo wielu lekarzy nierzadko prowadziło do sytuacji, w której farmaceuta odmawiał realizacji recepty, nie będąc pewnym nazwy leku, który widnieje na dokumencie, przez co pacjent zmuszony był jeszcze raz udać się do swojego lekarza, z czym wiążę się konieczność ponownego czekania, a w konsekwencji utrata wolnego czasu lub potrzeba wzięcia dnia wolnego w pracy. 

Na jakie leki można wystawić e-receptę?

Przede wszystkim e-recepta może zostać wystawiona na leki, które przyjmujemy stale, na tabletki antykoncepcyjne i na leki przeciwbólowe, a także pomagające w walce z infekcjami intymnymi. Leki inne niż wymienione wymagają skorzystania z telekonsultacji zanim lekarz będzie mógł wystawić dokument. Nie dostaniemy w ten sposób recepty na leki psychotropowe i odurzające, ponieważ wymagają one osobistej wizyty u lekarza. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę