Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Płatnicy składek otrzymają informację o saldzie konta za 2022 r

ZUS rozsyła płatnikom składek informację o stanie rozliczeń składek za 2022 rok. Co ważne, informacja będzie zamieszczona na profilach płatników na PUE ZUS. W województwie podlaskim taką wiadomość otrzyma ok. 79 tys. płatników, w kraju 3,1 mln.

- Każdy przedsiębiorca znajdzie w informacji sumę wpłat jaką przekazał w 2022 roku i należności jakie zostały rozliczone tymi wpłatami. Dowie się w ten sposób czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. A jeżeli spłaca zadłużenie w ratach, to dodatkowo otrzyma informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Niedopłata

- Niewielkie zaległości, które pojawiły się na koncie,  można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę. Aby je wyliczyć, można skorzystać z kalkulatora odsetkowego dla płatników składek. W przypadku większego zadłużenia, jeśli płatnik nie jest w stanie jednorazowo spłacić długu, warto pomyśleć o rozłożeniu go na raty. W województwie podlaskim niedopłatę na koncie ma ponad 13,5 tys. płatników składek. – wyjaśnia rzeczniczka.

Więcej informacji na ten temat udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń, który wskaże najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, a także pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Można się z nim skontaktować się telefonicznie  lub umówić się na e-wizytę.

Nadpłata

W sytuacji gdy na koncie pojawiła się nadpłata, to może ona zostać zaliczona na bieżące należności. Płatnik może pomniejszyć wówczas składkę, którą będzie opłacał w najbliższym terminie. Może też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS-P). Nadpłatę ZUS zwróci wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w Zakładzie. W naszym regionie nadpłatę na koncie ma ponad 34,5 tys. płatników składek.

- Należy zwrócić uwagę na to, że w informacji są uwzględnione wyłącznie deklaracje rozliczeniowe i opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeśli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta płatnik może sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – dodaje Katarzyna Krupicka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę