Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cyfrowa rządowa appka w nieruchomościach

Z początkiem stycznia ruszyła Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego.  System jest rządową aplikacją i umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki zgodnie z prawem budowlanym.

Od 1 stycznia 2023 roku można prowadzić książkę obiektu budowlanego w postaci elektronicznej w systemie c-KOB. Wcześniej możliwe było to tylko w formie papierowej. Książkę obiektu budowlanego prowadzona być powinna m.in. dla budynków wielorodzinnych, przemysłowych, hal, sklepów i budynków fabrycznych. Takiego obowiązku nie maja właściciele domów jednorodzinnych, garaży, wiat innych budynków w zabudowie jednorodzinnej, dróg i mostów, czy obiektów na zgłoszenie, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) jest oficjalną, rządową aplikacją do prowadzenia książki obiektu budowlanego. System dostępny jest pod adresem c-kob.gunb.gov.pl i umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. 

„To kolejny krok cyfryzacji w budownictwie” - podkreśla Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Wprowadzenie książki w wersji elektronicznej daje unikalną możliwość gromadzenia i szybkiego udostępniania danych dotyczących nieruchomości odpowiednim służbom. 

Aplikacja działa na komputerze, przy pomocy standardowej przeglądarki internetowej i w smartfonie, po  pobraniu bezpłatnej aplikacji.

Książkę obiektu budowlanego zakłada właściciel lub zarządca nieruchomości w terminie 30 dni m. in. od dnia otrzymania decyzji organu nadzoru budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę