Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Gazociąg Ostrołęka - Łomża

Główne zdjęcie
Gazociąg Polska - Litwa w Konopkach Starych

Po nieudanej próbie budowy bloku węglowego w Ostrołęce, zdecydowano o inwestycji w gaz. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w 2023 roku, a gaz pochodzić będzie z pobudowanego niedawno pod Łomżą gazociągu Polska-Litwa.

Uruchomienie w elektrowni Ostrołęka bloku gazowo-parowego o mocy ok. 750 MW wymaga uruchomienia nowego stabilnego źródła energii. Energa SA do realizacji budowy nowego bloku parowo-gazowego wraz z przyłączem gazowym powołała CCGT Ostrołęka Sp. z o.o., a Generalnym wykonawcą gazociągu wybrała spółkę ROMGOS. 

W środę 23 listopada 2022 r. w Szczepankowie odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. Gazociąg ma przebiegać od stacji rozdzielczej w Starych Konopkach pod Łomżą, wybudowanej w ramach inwestycji Polska-Litwa, poprzez nieruchomości zlokalizowane w obrębach: Uśnik, Uśnik Kolonia, Uśnik-Dwór, Wierzbowo i Stare Konopki. Gazociąg na terenie gminy Śniadowo będzie miał długoć 10,6 km i będzie przebiegał przez 152 działki.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych wykonawca ma obowiązek opisać stan nieruchomości: przeprowadzić inwentaryzację rodzaju upraw, nasadzeń oraz innych elementów zagospodarowania terenu w obrębie pasa montażowego. O terminie przeprowadzenia takiej dokumentacji każdy właściciel zostanie indywidualnie powiadomiony. Protokół powinien zostać podpisany przez właściciela nieruchomości. Po zakończeniu prac montażowych protokół zostanie przekazany Wojewodzie i będzie stanowił podstawę do sporządzenia przez rzeczoznawcę majątkowego opinii w formie operatu szacunkowego określającego wartość przysługującego odszkodowania. Odszkodowanie będzie obejmowało:

  • rekompensatę za straty fizyczne, np. za utracone uprawy i brak możliwości prowadzenia upraw w pasie zajętym przez wykonawcę robót, za obniżenie plonowania po zakończonej inwestycji oraz zwrot płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych,
  • rekompensatę za szkody prawne, np. ograniczenie w sposobie korzystania z nieruchomości, zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku posadowienia gazociągu, ograniczenia powstałe w wyniku oznakowania gazociągu.

Pas montażowy wynosi 29 m szerokości, zaś w obszarze leśnym 19 m. Gazociąg będzie miał śr. 700 mm i będzie posadowiony na gł. 1,2 m (miejscowo 3-5 m). Wykonawca inwestycji zobowiązany jest do odbudowy wszystkich systemów melioracyjnych, które zostaną przerwane podczas realizacji inwestycji.

Inwestycja rozpocznie się w I kwartale 2023 roku od opisu stanu nieruchomości, zaś zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2023 roku. Zakończenie projektu i oddanie gazociągu do użytkowania przewidywane jest w I-II kwartale 2024 r.

źródło: śniadowo.pl

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę