Gazociąg Ostrołęka - Łomża
Po nieudanej próbie budowy bloku węglowego w Ostrołęce, zdecydowano o inwestycji w gaz. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane w 2023 roku, a gaz pochodzić będzie z pobudowanego niedawno pod Łomżą gazociągu Polska-Litwa.
Uruchomienie w elektrowni Ostrołęka bloku gazowo-parowego o mocy ok. 750 MW wymaga uruchomienia nowego stabilnego źródła energii. Energa SA do realizacji budowy nowego bloku parowo-gazowego wraz z przyłączem gazowym powołała CCGT Ostrołęka Sp. z o.o., a Generalnym wykonawcą gazociągu wybrała spółkę ROMGOS.
W środę 23 listopada 2022 r. w Szczepankowie odbyło się spotkanie informacyjne w tej sprawie. Gazociąg ma przebiegać od stacji rozdzielczej w Starych Konopkach pod Łomżą, wybudowanej w ramach inwestycji Polska-Litwa, poprzez nieruchomości zlokalizowane w obrębach: Uśnik, Uśnik Kolonia, Uśnik-Dwór, Wierzbowo i Stare Konopki. Gazociąg na terenie gminy Śniadowo będzie miał długoć 10,6 km i będzie przebiegał przez 152 działki.
Przed rozpoczęciem prac budowlanych wykonawca ma obowiązek opisać stan nieruchomości: przeprowadzić inwentaryzację rodzaju upraw, nasadzeń oraz innych elementów zagospodarowania terenu w obrębie pasa montażowego. O terminie przeprowadzenia takiej dokumentacji każdy właściciel zostanie indywidualnie powiadomiony. Protokół powinien zostać podpisany przez właściciela nieruchomości. Po zakończeniu prac montażowych protokół zostanie przekazany Wojewodzie i będzie stanowił podstawę do sporządzenia przez rzeczoznawcę majątkowego opinii w formie operatu szacunkowego określającego wartość przysługującego odszkodowania. Odszkodowanie będzie obejmowało:
- rekompensatę za straty fizyczne, np. za utracone uprawy i brak możliwości prowadzenia upraw w pasie zajętym przez wykonawcę robót, za obniżenie plonowania po zakończonej inwestycji oraz zwrot płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych,
- rekompensatę za szkody prawne, np. ograniczenie w sposobie korzystania z nieruchomości, zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku posadowienia gazociągu, ograniczenia powstałe w wyniku oznakowania gazociągu.
Pas montażowy wynosi 29 m szerokości, zaś w obszarze leśnym 19 m. Gazociąg będzie miał śr. 700 mm i będzie posadowiony na gł. 1,2 m (miejscowo 3-5 m). Wykonawca inwestycji zobowiązany jest do odbudowy wszystkich systemów melioracyjnych, które zostaną przerwane podczas realizacji inwestycji.
Inwestycja rozpocznie się w I kwartale 2023 roku od opisu stanu nieruchomości, zaś zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2023 roku. Zakończenie projektu i oddanie gazociągu do użytkowania przewidywane jest w I-II kwartale 2024 r.
źródło: śniadowo.pl