Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Dwa dni kwesty TPZŁ dało 55 tysięcy zł

Na starym cmentarzu z 1801 roku w Łomży kwestarze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzili zbiórkę datków w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Mieszkańcy Łomży i regionu oraz goście przyjezdni wrzucili do puszek 54 tysiące 740 złotych 50 gr i prawie 28 euro i 1 dolara na ratowanie zabytków starego cmentarza. Dzięki funduszom kwesty, konserwatorzy i rzemieślnicy odnawiają kunsztowne nagrobki i piękne pomniki, żeliwne krzyże i ozdobne ogrodzenia sprzed 100, a czasem i 200 lat.

- Dbałość o piękno i estetykę zabytkowych nagrobków wyraża wspólną troskę o to, żeby przetrwała pamięć o ludziach, którzy tam spoczęli... – mówi Sławomir Zgrzywa, historyk z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego, który od około 20 lat staje z puszką TPZŁ i zbiera datki od tysięcy ludzi, odwiedzających groby rodzinne, najbliższych i przyjaciół na cmentarzu przy ulicy Mikołaja Kopernika. - Odnawiamy nagrobki i odnawiamy naszą pamięć o ludziach, zasłużonych dla rozwoju Łomży i Ziemi Łomżyńskiej... 

Komitet społecznej kwesty TPZŁ policzył datki i podziękował Darczyńcom w kawiarence Teatru Lalki i Aktora przy Placu Niepodległości. Kwestarze zbierali od rana do zmroku przy 3 bramach od strony ul. Kopernika i  2 bramkach od ul. Generała Władysława Sikorskiego. W sumie z banknotów i bilonu do puszek i skarbon uzbierało się tyle pieniędzy, że starczy na opłacenie tegorocznych prac.

Pierwszy dzień kwesty na uratowanie zabytków historycznej nekropolii zaowocował kwotą 49 tys. 397 zł 22 gr. - Jesteśmy wdzięczni darczyńcom, którzy rozumieją cel akcji uchronienia zabytków 221-letniego cmentarza w Łomży, ufają nam i doceniają naszą troskę, żeby odnowić jak najwięcej zabytkowych nagrobków, krzyży i ogrodzeń - dziękuje wszystkim poprzedni prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz. Prezes TPZŁ Józef Babiel do maszyny do liczenia pieniędzy wrzucał coraz to nowe porcje, w kontekście której wiceprezes Wawrzyniec Kłosiński wyrażał się poetycko, że „kwesta opiera się na kwestarzach i darczyńcach, liczy się każda złotówka. Kwesta otwiera portfela i serca”.

Zbiórka we Wszystkich Świętych i Zaduszki
We wtorek było szaro i mglisto, ale nie padało. Czasami lekko siąpiło i czuło się wilgotność mgły, otulającej welonem tajemnicy żywych i umarłych. Zdaniem społeczników, atmosfera kwesty była znakomita, życzliwa, pełna serdeczności.

- Widać było, że my cieszymy się z hojności darczyńców, a oni cieszą się, że wrzucają datki, dorośli, młodzież i dzieci – mówi Elżbieta Bączek.

Kwestarze spotykali mieszkańców Łomży, powiatu i województwa, ale także przyjezdnych gości z: Warszawy, Torunia, Gdańska, Poznania i Zakopanego. Z inicjatywą kwesty w 1984 r. wystąpił łomżyniak Wiktor Grochowski (zmarł w 2009). Kwesta TPZŁ w 2021 r. przyniosła 51 tysięcy 19 złotych i 84 grosze. Imponujące finansowo efekty zbiórki TPZŁ to jasny znak przyzwolenia społeczności wielu mieszkańców Łomży aktualnych i niegdysiejszych na kontynuowanie prac konserwatorskich z ich portfela i serca.

- Ze społecznej kwesty na ratowanie zabytków, prowadzonej w 2021 roku i 2019 r. wyremontowaliśmy 4 zabytkowe nagrobki z ozdobnymi ogrodzeniami – mówi prezes Józef Babiel z TPZŁ. - Z tegorocznej kwesty także sfinansujemy renowację 4 zabytków. Między innymi, zostały odrestaurowano krzyże marmurowe i ogrodzenia przy nagrobkach rodzin Łoszewskich i Korolców oraz krzyż metalowy z rekonstrukcją tablicy na grobie rodziny Antosiewiczów.   

Kwesta zaufania
W Zygmuncie Zdanowiczu Dzień Wszystkich Świętych budzi nostalgię, tęsknotę i wspomnienia. - Sam z sobą rozmawiam... - mówi z zadumą, patrząc na współpracowników z komitetu: Jarosława Antoniuka, Waldemara Cieślika, Jerzego Kierażyńskiego... Na tymże cmentarzu 85-letni łomżyniak ma pradziadków, dziadków, rodziców i rodzeństwo: z 11-oga został sam jeden, z małżonką i dwójką dzieci. Zasłużonemu prezesowi dzień kwesty daje satysfakcję, że TPZŁ i społeczność Łomży dbają o stary cmentarz, gdzie współczesność sąsiaduje z przeszłością. - To wspólne dzieło, które trwa od blisko 40 lat, i nie wolno go zakończyć – zauważa Wawrzyniec Kłosiński. - Bo troska o cmentarz to zobowiązanie osobiste i obywatelskie... - Ludzie czują potrzebę uczestniczenia w szlachetnej akcji, tym bardziej, że widzą jej dobre efekty – mówi Kazimierz Szczechura. Szlachetnie jest uratować dziedzictwo historyczne i artystyczne i wykazać troskę o groby ludzi, których rodziny w Łomży nie mieszkają...

1. kwestę organizowali: Wiktor Grochowski (1924 - 2009), Marian Mieszkowski (1929 - 2005) i Sylwester Banaśkiewicz (1951 – 2000) oraz Bolesław Deptuła i Józef Babiel. Z zebranych na kwestach pieniędzy odrestaurowano ok. 300 nagrobków, krzyży i ogrodzeń z ok. 560 zabytków.   

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę