Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Stacje paliw z ładowaniem elektryków powstaną przy S61 pod Łomżą

Główne zdjęcie
MPK Chomentowo zachód

PKN Orlen na terenie MOP-ów Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód pod Łomża pobuduje stacje paliw, a nawet motel. Trwa także postępowanie do wyłonienia dzierżawców na pozostałych MOP-ach przy S61.

Pierwszy łomżyński odcinek Via Baltica, czyli obwodnica Szczuczyna, został otwarty 15 maja 2020 roku. Kolejne odcinki zostały udostępnione kierowcom w 2021 roku. Dziś S61 jedziemy od węzła Śniadowo do węzła Łomża Południe, i od węzła Kolno do końca obwodnicy Szczuczyna. Jeszcze w tym roku planowane jest przedłużenie tej drogi do Ełku. W sumie S61 w naszym regionie liczy około 60 kilometrów, a po przedłużeniu do Ełku prawie ponad 83. Nieodzowną częścią dróg ekspresowych są MOP-y czyli Miejsca Obsługi Podróżnych.

Obecnie na terenie województwa podlaskiego mamy 11 Miejsc Obsługi Podróżnych przy wybudowanych odcinkach dróg ekspresowych S8 i S61 oraz cztery w budowie przy S61. Funkcjonujące MOP-y przy S61 mają kategorię I, tj. parking i toalety. MOP kategorii II czyli ze stacją paliw jest przy S61 na obwodnicy Augustowa. 

MOP-y Chomentowo
GDDKiA przekazała tereny w MOP-ach Chomentowo Wschód i Chomentowo Zachód na odcinku Śniadowo – Łomża Południe w dzierżawę PKN Orlen. Zgodnie z podpisanymi umowami dzierżawca zobligowany jest do wybudowania tam stacji paliw oraz restauracji/bistra, czyli dostosowania do kategorii II. W przypadku MOP Chomentowo Zachód umowa zakłada też możliwość budowy obiektu noclegowego (motel), czyli dostosowania do wymogów MOP kategorii III.

Podstawowy zakres prac, czyli stacja paliw wraz z restauracją, ma być gotowy w terminie 18 miesięcy od dnia przejęcia nieruchomości. Oznacza to, że oba MOP-y zmienią kategorię z I na II najpóźniej w styczniu 2024 roku. GDDKiA zapewnia, że do tego czasu oba te miejsca będą dostępne dla użytkowników dróg, a kierowcy będą mogli korzystać z parkingów, toalet oraz miejsc piknikowych.

Dzierżawcy na innych MOP-ach
Od 27 maja bieżącego roku trwa duży przetarg mający wyłonić dzierżawców aż ośmiu (w tym dwóch w budowie) Miejsc Obsługi Podróżnych w województwie podlaskim. Każdy, oprócz parkingów, toalet i restauracji, ma również zapewnić stację paliw, z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W przyszłości będą mogły na nich powstać dodatkowe punkty tankowania paliw alternatywnych ( LNG, CNG, wodór). Wykonawca decyduje o budowie obiektów noclegowych (motele) na MOP-ach kat. III. Na S61 między Łomżą, a Stawiskami: MOP Górki Wschód kat. III, MOP Górki Zachód kat. II, oraz między Stawiskami a Szczuczynem: MOP Zabiele Wschód kat. II (w budowie), MOP Zabiele Zachód kat. III (w budowie).

Miejsca Obsługi Podróżnych mają powstać w ciągu drogi krajowej nr 8 (obwodnica Augustowa): MOP Biernatki Wschód kat. II, MOP Biernatki Zachód kat. III, oraz w ciągu drogi ekspresowej S8: MOP Kossaki kat. III (odcinek Wiśniewo-Mężenin), Cibory Południe kat. II (odcinek Mężenin-Jeżewo). 

 

230804070022.gif
Foto: MPK Chomentowo zachód
Foto: MPK Chomentowo zachód
Foto: MPK Chomentowo wschód

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę