Anioły w rękach Biznesu
Zakład Usług Informatycznych NOVUM został uznany przez kapitułę konkursu Anioły Biznesu - Firmą Roku 2021 na Ziemi Łomżyńskiej. W Hali Kultury odbyła się uroczysta gala, na której laureatom wręczono statuetki „aniołów”.
Wiceprezydent Andrzej Garlicki, odpowiedzialny w Ratuszu za sprawy gospodarcze mówił o wyjątkowych i trudnych czasach. Przypomniał o pandemii, przez którą w ubiegłym roku konkurs się nie odbył.
- Wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowych postaw, wyjątkowej wrażliwości i postawy. W biznesie taka postawa określana jest mianem społecznej odpowiedzialności biznesu – mówił wiceprezydent. - Ta czwarta edycja naznaczona jest tą wrażliwością. Chcieliśmy nagrodzić te firmy, które wykazały się wyjątkową wrażliwością społeczną. Chcielibyśmy żeby ta gala była ukłonem w państwa stronę za waszą codzienną pracę, za tę społeczną odpowiedzialność – mówił ze sceny.
Towarzysząca mu wicestarosta Maria Dziekońska, która przemawiała także imieniu Starosty Łomżyńskiego zwracała uwagę, że „nazwa nagrody odwołująca się do bytów transcendentnych jakimi są anioły, wskazuje na to, że nie ulegliśmy powszechnych pędom społeczeństw konsumpcyjnych, w których religia znika, lub wchodzi w sferę prywatną”. Światowe trendy i zawirowania zdaniem wicestarosty nie mają na nas takiego wpływu, jak na społeczeństwa krajów zachodnich. „Być może dzięki temu tworzenie warunków rozwoju przedsiębiorczości jest możliwe bez wyzysku ekonomicznego, z troską o środowisko naturalne”- zauważyła.
- To państwo nominowani i laureaci w tych sześciu kategoriach dowodzicie, że można z powodzeniem łączyć pierwiastek duchowy z materialnym. Że nie trzeba rezygnować z wiary i własnych przekonań, żeby z powodzeniem funkcjonować we współczesnym świecie. Że wrażliwość na drugiego człowieka i otaczający świat może prowadzić do dobrze prosperującego biznesu, społecznie odpowiedzialnego nacechowanego humanitaryzmem – mówiła Dziekońska.
Kapituła konkursu organizowanego wspólnie przez Powiat Łomżyński, Miasto Łomżę i Powiatowy Urząd Pracy w Łomży w czwartej edycji uznała Zakład Usług Informatycznych NOVUM - Firmą Roku 2021. Poza statuetką wicemarszałek Marek Olbryś i prezes PARP Dariusz Budrowski wręczyli wiceprezesowi Zbigniewowi Forencowi Voucher na udział w międzynarodowej konferencji polskich przedsiębiorców.
ZUI Novum zatrudnia 80 specjalistów z różnych dziedzin informatyki i bankowości, którzy pracują, tworzą oprogramowanie dla instytucji finansowych, głównie dla banków spółdzielczych.
- Nagroda cieszy tym bardziej, że za nami wyjątkowo trudny okres naznaczony pandemią – mówił wiceprezes Forenc, a nagroda mobilizuje do dalszej pracy.
- Firma z sercem widzi potrzebę drugiego człowieka i wychodzi im naprzeciw – przypomniała Agnieszka Zduńczyk, która wspólnie z Janem Kuczyńskim wręczała statuetkę w kategorii Firma z Sercem.
Odebrał ją Robert Rytel, właściciel Ubojni Rytel z Podgórza, który często anonimowo włącza się w akcje pomocowe. Można przypomnieć, że na początku pandemii przedsiębiorca część swoich zapasów środków dezynfekcyjnych przeznaczył na potrzeby łomżyńskiego szpitala.
- To nie jestem tylko ja, za moim sercem stoi cały zespół z firmy, któremu z tego miejsca chciałbym podziękować. Nie tylko ja takie serce mam, bardzo wielu z nas wszystkich na codzień te serce pokazujemy – mówił ze sceny uśmiechnięty przedsiębiorca i dodawał, że na co dzień natchnieniem jest Jego żona.
Pracodawcą Jutra, czyli przedsiębiorstwem wyróżniającym się rzetelnością, wiarygodnością w prowadzeniu i zarządzaniu firmą oraz współpracą z Powiatowym Urzędem Pracy, a także firmą która utrzymała lub zwiększyła poziom zatrudnienia, zachowując dotychczasowe warunki został Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy. Statuetkę z rąk Elżbiety Olejniczak, dyrektora PUP Łomża i Wioletty Ryś z PKO Banku Polskiego odebrał prezes Piotr Kaczyński.
W tegorocznej edycji kapituła, która w konspiracji musiała omawiać kandydatury Kobiet Sukcesu przyznała dwie statuetki. Jedną z nich otrzymała Elżbieta Teresa Olejniczak dyrektor PUP w Łomży, która od 2012 roku pełniła funkcję zastępcy, a od 2021 pełni obowiązki dyrektora.
- To jest chyba największe zaskoczenie mojego życia – mówiła wyraźnie zaskoczona i wzruszona Elżbieta Olejniczak. - Zawsze kierowałam się zasadą, którą wpoiła mi moja mama, żołnierz AK: jeżeli robisz coś to rób to dobrze na 100%.
W kulisach dyrektorka PUP-u podkreślała, że mimo iż jest współorganizatorem konkursu to cały zespół zachował tę informację w tajemnicy.
- Wydaje mi się, że ludzie odnoszą większe sukcesy, ale staram się wykonywać swoją prace najlepiej jak potrafię – zauważyła skromnie. - Jestem bardzo wdzięczna i myślę, że to na zakończenie mojej drogi zawodowej, która się niechybnie zbliża się ku końcowi jest bardzo miłe. Postawię to na honorowym miejscu i będę mile wspominać te czasy, w których pracowałam w urzędzie – zakończyła wzruszona Elżbieta Olejniczak.
Druga statuetka Kobiety Sukcesu powędrowała do sprawującej od 2015 roku funkcję Skarbnika Miasta – Elżbiety Parzych.
- Pracuj na swój sukces, a nie klęskę i tak staram się pracować – mówiła ze sceny. - Cieszę się, że ktoś to zauważył i docenił.
W kuluarach Skarbnik Parzych także mówiła o zaskoczeniu.
- O jakimś sukcesie mówimy w biznesie. Osiągamy jakieś zyski, rozwijamy firmę, a w samorządzie to jest praca na rzecz społeczności lokalnej, ale cieszę się z tej statuetki. - Kiedy zostałam sama z dwójką maleńkich dzieci i pomyślałam, co ja w życiu będę robiła, żeby sobie poradzić, i żeby wychować te moje dzieci bez ojca na dobrych ludzi. Myślałem jaką pracę mogę wykonywać, żeby w miarę zarobić pieniądze, aby wystarczyło na utrzymanie. Wtedy właśnie pomyślałam, że zostanę główną księgową, w przyszłości może skarbnikiem, a nawet skarbnikiem miasta. Mówią, że kobieta sukcesu robi w życiu to co chce. I tutaj może bym się znalazła. Bo ja rzeczywiście robię w życiu to co chcę i cieszę się, że znalazłam taką pracę szukając tak naprawdę pomysłu na życie, która w dodatku stała się moją pasją.
Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu wręczając Łukaszowi Brzezińskiemu, przedstawicielowi firmy GREENVIT SP Z.O.O. statuetkę Inwestora Roku mówił, że „To nie konkurencja kosztowa jest najważniejsza. Najważniejsza jest kompetentna kadra. Najważniejsze są inwestycje w moce produkcyjne, które zaspokoją przyszłe potrzeby rynku. Ważny jest także innowacyjny produkt, który charakteryzuje się krótkim cyklem życia”.
Ambasadorem Ziemi Łomżyńskiej za 2021 rok pandemiczny, gdzie częściowo zamknięte były instytucje kultury, otrzymał Teatr Lalki i Aktora w Łomży, który mimo trudnych warunków zorganizował „Walizkę”.
Jarosław Antoniuk, dyrektor teatru, podczas odbierania wyróżnienia z rąk wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Grzymały wskazał, że „Tworzymy pewien świat wartości i działamy na rzecz szeroko pojętego humanitaryzmu. Tę nagrodę chciałbym dedykować wszystkim pracownikom, którzy tworzyli ten teatr i tworzą go nadal. To trudna praca dająca mnóstwo radości i satysfakcji. Nagroda jest dla nas dużą niespodzianką, postaramy się nie zawieść" – zakończył.