Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Ryby w Narwi rosną na wiosnę

- Do obwodu rybackiego rzeki Narew nr 5 i rzeki Pisy nr 2, które przepływają przez województwo podlaskie, wpuszczonych zostanie 600 tysięcy larw szczupaka. Ryby trafią do czynnych starorzeczy w okolicach Wizny, Bronowa, Nowogrodu i Łomży - mówi nam Agnieszka Giełażyn - Sasimowicz, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Cieszy się z tej dobrej informacji Cezary Stasik, 56-letni wędkarz z Łomży, który zaczął przygodę z wędkarstwem jako 5-latek na Rybakach nad Narwią. Ryby łowili tata, wuj i krewni. Pan Cezary uważa, że własna ryba słodkowodna jest zdrowsza niż łososie z antybiotykami.

- Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku rozpoczęło wiosenne zarybianie obwodów, na których prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką - informuje Pani kierownik. Oprócz 600 tysięcy larw szczupaka w wodach Pisy i Narwi, narybek trafi do jezior: Łaźno, Silec, Stoczek, Iławki, Wityny, Krzywe, Kiełki i Reszki. W sumie zaplanowano 1 milion 240 tysięcy sztuk wylęgu szczupaka. Podczas jesiennych zarybień planowane jest wpuszczenie do obwodów, użytkowanych przez Wody Polskie w Białymstoku, także suma, pstrąga potokowego i szczupaka – wytęsknionego.

- My na 1. maja czekamy jak na zbawienie, gdyż wtedy kończy się okres ochronny - opowiada Pan Cezary w Centrum Wędkarskim przy ulicy Rządowej. W środku dziesiątki wędek od podłogi aż po sufit, haczyków, błyszczków i wszelakich akcesoriów dla hobbystów, lubiących wypoczywać nad wodą. Kilku panów z ożywieniem dyskutuje o sprzęcie i miejscach, gdzie wędkowali zimą i gdzie zamierzają wybrać się niebawem, m.in. nad Jezioro Roś, Rajgrodzkie, Orzysz. Co chwila pojawia się ktoś nowy sam, z kolegą lub synem, by kupić w Centrum Wędkarskim, co potrzebne w sezonie. 

Drapieżniki
Do wód rzeki Pisy, jezior: Silec i Iławki w ubiegłym tygodniu trafił wylęg żerujący szczupaka. Do Narwi i jezior: Wityny, Krzywe, Kiełki Reszki, Łaźno i Stoczek wpuszczanie szczupaka planowane jest do końca kwietnia. Dlaczego teraz szczupak zasila zasoby akwenów wyjaśni ichtiolog Grzegorz Pul.

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne, będące regulatorami ryb mało cennych, drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych - wyjaśnia znawca. Tygodniowy wylęg szczupaka o wielkości ok. 1 cm nie ma własnych zasobów pokarmowych. Larwy spożyły woreczek żółtkowy, który miały w momencie wykluwania się z jajka. W tej chwili muszą przejść na pokarm egzogenny, czyli zewnętrzny, żeby dalej rosnąć. Zarybień dokonuje się wiosną i jesienią, gdy istnieją najlepsze warunki do wprowadzania materiału zarybieniowego. Wpuszczany do rzek i jezior wylęg pochodzi z Gospodarstwa Rybackiego Bartołty Wielkie, zaś odbierany jest z wylęgarni w Ostrołęce. - Larwy szczupaka wpuszcza się do starorzeczy, rowów i dopływów rzek, ale nie do głównego koryta, co zmniejsza śmiertelność wylęgu, spowodowaną drapieżnictwem większych ryb, i stwarza optymalne warunki do żerowania i wzrostu - objaśnia ichtiolog. - Na jeziorach larwy szczupaka wpuszczane są wzdłuż linii brzegowej. Nasz wyrośnięty szczupak będzie gotowy do odłowów za niespełna 2 lata.

Bóbr na drzewie
Pan Czarek wiele razy łowił ponad metrowe szczupaki, ważące od 10 kg do 15 kg. Z przyjemnością słucha rozmowy Pana Arka, 38-latka z Łomży, który wędkuje ponad 30 lat, o znanym wędkarzu w Polsce Pawle Mireckim, zachwalającym łowy na sandacza w Zalewie Siemianówka. Według Pana Arka, dużo różnorodnych ryb było w Narwi w latach 90., a w tym stuleciu zaczęło się psuć. Łowiło się te ćwierć wieku temu w rzece i starorzeczach o wiele więcej szczupaka, suma, lina, klenia, jazia, bolenia, leszcza, karasia, okonia, płoci. - Jak bobry siedzą na drzewach, to znaczy, że uciekły przed połowami prądem - wędkarze krytykują kłusownictwo i połowy sieciami. Mężczyźni ubolewają, że poprzednio był zły zarządca rzek. Mają nadzieję, że Wody Polskie okażą się lepszym gospodarzem. Podczas zarybień wiosną do Narwi trafi 400 tysięcy wylęgu szczupaka. Jesienią 2021 r. pracownicy Wód Polskich wpuścili do tegoż obwodu 400 sztuk narybku pstrąga potokowego i 200 kg kroczka suma europejskiego. Zarybianie obwodów Narwi, Pisy i jezior w RZGW w Białymstoku wylęgiem szczupaka kosztuje obecnie blisko 40 tysięcy złotych.

- Na obwodach rybackich Wód Polskich w Białymstoku nie prowadzi się odłowów gospodarczych. Wprowadzony jest także zakaz połowu ryb metodą trollingową i limity dobowe ryb do zabrania z łowiska - przypomina Agnieszka Giełażyn - Sasimowicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, tylko 10% rzek w Polsce ma stan / potencjał ekologiczny bardzo dobry lub dobry, 60% umiarkowany, a 30% słaby lub zły. Największy wpływ na jakość wód ma działalność człowieka.

Wędka z leszczyny
Pan Stasik wychował się nad Narwią. Pamięta pierwszą łódkę, pychówkę, i wędkę z leszczyny, jaką kupił za 5 zł, płacąc monetą z rybakiem, zarzucającym sieci. Wędkę zrobił rzemieślnik z pobliskich Mogiłek. Dziś w Centrum Wędkarskim o wędki z leszczyny klienci nie pytają - to wędkarze XXI w. Trudno oceniać, ilu jest w Łomży i powiecie łomżyńskim. Wody Polskie w 2021 r. sprzedały 3 983 roczne zezwolenia na  amatorski połów ryb w wodach obwodów rybackich Narwi, Pisy oraz jezior: Iławki, Stoczek, Łaźno, Kiełki, Krzywe, Wityny, Reszki i Silec - cena zezwolenia wynosiła 150 zł. W 2022 r. zezwoleń upoważniających do wędkowania sprzedano 2 119. Koszt zezwolenia to 180 zł.

- Po trzech godzinach wędkowania w latach 70. czy 80. miałem wiadro ryb, a teraz połowy wiadra nie złowię... - wspomina Pan Czarek. Martwi się, że bobry zdewastowały brzegi, przez co Narew z rzeki porośniętej bujną zielenią stała się kanałem. A bez drzew cienia nie ma ani ryba, ani wędkarz.      

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

  


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę