Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Dla kogo czwarta dawka szczepionki przeciw Covid

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 20 kwietnia 2022 roku rozpocznie proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat. Przy spełnieniu kryteriów tzn. wiek, odstęp między szczepieniami oraz przyjęcie dawki przypominającej, e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.

Minister Zdrowia, powołując się na zalecenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, przygotowane w oparciu o stanowisko ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepień przeciw Covid-19 (Emergency Task Force - ETF) z dnia 6 kwietnia 2022 r. zdecydowało, że od 20 kwietnia 2022 r. rozpocznie się proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat. 

Drugą dawkę przypominjącą szczepienia mogą przyjąć osoby w wieku 80+, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego (w tym z dawką dodatkową), oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw Covid-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna). 

Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 5. miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.

W szczepieniu przypominjącym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA:

- Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (0,3 ml)

- Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 µg - 0,25 ml).

Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna), którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.

Skierowanie na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium: wieku pacjenta (80+), zachowania odstępu (minimum 150 dni), przyjęcia dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym oceniając kryteria jw. 

Zapisy osób uprawnionych maja ruszyć w nocy z 19 na 20 kwietnia. 

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w Radiu Wrocław, że według prowadzonych badań 95 proc. społeczeństwa ma przeciwciała nabyte w wyniku szczepienia bądź przechorowania Covid-19. Dodał jednocześnie, że na razie nie ma żadnej mutacji, która byłaby oceniana przez społeczność międzynarodową jako takie ryzyko, które mogłoby przywrócić falę zachorowań. Nie ma też zdaniem ministra zagrożenia epidemicznego w związku z napływem fali uchodźców z Ukrainy. 

Od soboty 16. kwietnia zmieniły się zasady informowania o danych covidowych. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na profilu resortu na Twitterze napisał: 

"W związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra (sobota 16 kwietnia) modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia tygodniowe wraz z informacją o hospitalizacji będą prezentowane w każdą środę" 

W niedzielę, 17.04.2022 roku, w Polsce potwierdzono 312 przypadków zakażenia koronawirusem. 290 osób z nich zakaziło się po raz pierwszy, a 22 już wcześniej miały zdiagnozowane zakażenie. W Łomży i powiecie łomzyńskim nie było osób nowych z potwierdzonym Covid-19, a w województwie podlaskim było 9 takich przypadków. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę