Dla kogo czwarta dawka szczepionki przeciw Covid
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 20 kwietnia 2022 roku rozpocznie proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat. Przy spełnieniu kryteriów tzn. wiek, odstęp między szczepieniami oraz przyjęcie dawki przypominającej, e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.
Minister Zdrowia, powołując się na zalecenia z dnia 11 kwietnia 2022 r. Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, przygotowane w oparciu o stanowisko ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. szczepień przeciw Covid-19 (Emergency Task Force - ETF) z dnia 6 kwietnia 2022 r. zdecydowało, że od 20 kwietnia 2022 r. rozpocznie się proces szczepień drugą dawką przypominającą u osób, które ukończyły 80 lat.
Drugą dawkę przypominjącą szczepienia mogą przyjąć osoby w wieku 80+, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego (w tym z dawką dodatkową), oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw Covid-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).
Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 5. miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.
W szczepieniu przypominjącym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA:
- Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (0,3 ml)
- Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 µg - 0,25 ml).
Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna), którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.
Skierowanie na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium: wieku pacjenta (80+), zachowania odstępu (minimum 150 dni), przyjęcia dawki przypominjącej mRNA będą wystawione automatycznie przez system. W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym oceniając kryteria jw.
Zapisy osób uprawnionych maja ruszyć w nocy z 19 na 20 kwietnia.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w Radiu Wrocław, że według prowadzonych badań 95 proc. społeczeństwa ma przeciwciała nabyte w wyniku szczepienia bądź przechorowania Covid-19. Dodał jednocześnie, że na razie nie ma żadnej mutacji, która byłaby oceniana przez społeczność międzynarodową jako takie ryzyko, które mogłoby przywrócić falę zachorowań. Nie ma też zdaniem ministra zagrożenia epidemicznego w związku z napływem fali uchodźców z Ukrainy.
Od soboty 16. kwietnia zmieniły się zasady informowania o danych covidowych. Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na profilu resortu na Twitterze napisał:
"W związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra (sobota 16 kwietnia) modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia tygodniowe wraz z informacją o hospitalizacji będą prezentowane w każdą środę"
W niedzielę, 17.04.2022 roku, w Polsce potwierdzono 312 przypadków zakażenia koronawirusem. 290 osób z nich zakaziło się po raz pierwszy, a 22 już wcześniej miały zdiagnozowane zakażenie. W Łomży i powiecie łomzyńskim nie było osób nowych z potwierdzonym Covid-19, a w województwie podlaskim było 9 takich przypadków.