Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Szokujące podwyżki za miejsce na cmentarzu w Łomży

Prezydent Łomży zarządził, że od 9. marca Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej ma nowy cennik opłat cmentarnych i grabarskich. MPGKiM zostało 1. marca zarządcą cmentarza przy ul. Przykoszarowej i części przy ul. Kopernika. Tuż po przejęciu administracji od firmy prywatnej opłaty cmentarne wzrosły szokująco: zależnie od typu grobu są teraz wyższe 3 razy, a nawet 5 razy!

Prezydent Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie, ustalające nowy cennik opłat cmentarnych i grabarskich. Skoro jest nowy administrator nowego cmentarza i części starego - czyli MPGKiM w Łomży - to stracił moc stary cennik z końca października 2020 r. Jednak występują istotne różnice pomiędzy obydwoma cennikami. Pierwsza różnica polega na tym, że w nowym cenniku pojawiają się usługi grabarskie, których MPGKiM nie ma w statucie. Natomiast druga różnica to horrendalnie wysokie podwyżki cen za dzierżawę miejsca na cmentarzu i zezwolenie na wybudowanie nagrobka. Jest jeszcze trzecia istotna różnica, czyli nazewnictwo w nowym cenniku, utrudniające zrozumienie, o co faktycznie chodzi w świadczonej usłudze (na czym polega? co stanowi podstawę kalkulacji jej kosztu?). Obrazowym przykładem niech będzie zwykła zupa jarzynowa, za której talerz Czytelnik płaci mi tyle, ile wymagam - X złotych. Jednak cena jarzynówki 5 razy urośnie za "fantazję ogrodu warzywnego w promieniach wschodzącego słońca na tle panoramy Narwi wiosną ciepłą i radosną".

Co dyrektor proponuje, to prezydent akceptuje
Sztuczne "mnożenie bytów" jako zabieg ekonomiczny zastosowała dyrektor Bernadeta Krynicka z MPGKiM w Łomży, ale to prezydent miasta Mariusz Chrzanowski podpisał zarządzenie z nowym cennikiem opłat cmentarnych. Niezależnie od fantazji dyrektor Krynickiej albo potrzeby nabijania kasy miejskiemu przedsiębiorstwu, w finale to mieszkańcy Łomży będą musieli zapłacić za miejsce dla bliskiej, kochanej, czasami najważniejszej osoby w życiu. Mam nadzieję, że - oby jak najdłużej - Czytelnik nie cierpi teraz w żałobie z powodu tragicznej sytuacji w rodzinie i najbliższym kręgu...

Z tym zastrzeżeniem dokonajmy porównań, ile za dzierżawę i zezwolenie na postawienie nagrobka płacili łomżyniacy w okresie przed dyrektor Krynicką, a ile płacą po Krynickiej. 16 miesięcy temu stary cennik stanowił, że za miejsce na grób dziecięcy (1, 2 metra na 0, 6 metra) płacili 50 zł plus 45 zł za zezwolenie na postawienie nagrobka albo jego wymianę - opłata w sumie wynosiła 95 zł.

Bezwzględny skok na kasę - co na to Rada Miasta?
Fantazyjna księgowość prowadziła do nadmuchania bańki kosztów. W nowym cenniku jest "Opłata za udostępnienie miejsca pod grób ziemny dziecinny o wymiarach 1, 2 m x 0, 6 m, na okres 20 lat, bez prawa budowy nagrobka i grobu murowanego" - 54 zł (niecałe 10% podwyżki cen w stosunku do starego cennika, co można by tłumaczyć inflacją). Jednakże pojawiają się nowe określenia opłat, których nie było - jak "opłata administracyjna za pochówek trumny lub urny do grobu ziemnego lub murowanego" - 162 złote. Ponadto 108 zł wyniesie "opłata za wytyczenie miejsca pochówku oraz nadzór nad przygotowaniem grobu". Jakby opłat w przychodach dla MPGKiM było mało i za mało jest jeszcze "opłata za wytyczenie i dopilnowanie prawidłowości usytuowania pomnika na grobie" - zaledwie 216 zł. Zatem z przywołanej wyżej starej kwoty 95 zł za miejsce na grób dziecka, kwota nowa podskoczyła do 540 złotych - 5 i pół raza. Aż się prosi o "opłatę za stwierdzenie regularności obrotów Ziemi, wytyczenie podziemnych parkietów nieboszczykom i sprawdzenie prawidłowości przewrotów w grobach".
Czy to żarty z Tajemnicy śmierci...? Skądże. To cennik opłat cmentarnych na Przykoszarowej za rządów dyrektor Krynickiej w MPGKiM. Poprzednio dzierżawa miejsca na cmentarzu (grób 2, 3 m na 1, 5 m) na okres 20 lat bez prawa wykonania grobowca wynosiła 250 zł, a zezwolenie na postawienie nagrobka - 45 zł, co w sumie daje 295 zł. A w nowym cenniku prawie 319 zł kosztuje miejsce i dochodzą opłaty: administracyjna - 162 zł, za wytyczenie miejsca i nadzór nad przygotowaniem grobu - 162 zł, za wytyczenie i kontrolę prawidłowości usytuowania pomnika - 324 zł.

W starym cenniku było 295 zł za dzierżawę grobu i zezwolenie na ewentualny nagrobek, a zrobiło się ok. 967 zł, czyli ponad trzy razy drożej. Jeszcze lepiej dyrektor Krynicka chce zarobić na grobie rodzinnym (to nie 1 czy 2 jarzynowe, a trzy fantazje funeralne z korzonkami na wiwat). Otóż poprzednio dzierżawa miejsca na cmentarzu na 20 lat bez prawa wykopania grobowca 2,3 m na 2 m kosztowała 300 zł, zaś zezwolenie na stawianie nagrobka 45 zł, tj. w sumie 345 zł. Dzięki zabiegom kreatywnych ekonomistów w MPGKiM, z opłatami za administrację, wytyczenia i nadzory - koszt obecnie za miejsce na grób rodzinny ziemny wynosi zaledwie 1 182 zł i 60 groszy. Można? Można.

Aby nie zanudzić Czytelnika powtórką z rozrywki przedśmiertnej, w ekspresowym tempie podamy niedawne (X 2020) i aktualne (III 2022) sumy opłat cmentarnych za miejsca pod groby murowane: grób 2, 5 metra na 1, 5 metra na 20 lat - było 445 zł, zaś teraz jest 1 128 zł 60 gr; grób rodzinny 2, 5 metra na 2 m - było 545 zł, natomiast aktualnie to blisko 1400 zł. Na wiosnę nie tylko kwiaty rosną.

Skok-szok opłat za miejsce wiecznego spoczynku na Przykoszarowej to bezwzględny skok na kasę.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146   

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę