Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Via Baltica coraz bliżej Łomży?

Minister środowiska, prof. Jana Szyszko uchylił decyzje wydane przez byłego wojewodę podlaskiego Marka Strzalińskiego zezwalające na budowę trzech odcinków drogi Via Baltica w wariancie białostocki. Zdaniem ministra wydane tuż przed wyborami decyzje wojewody podlaskiego w sprawie inwestycji na drodze krajowej nr 8 – obwodnicy Augustowa, oraz odcinków Białystok – Katrynka i Święta Woda – Sochonie - są sprzeczne z prawem, bo planiści wytyczyli je na obszarach chronionych europejskiej sieci Natura 2000.

Minister powiedział, że wszystkie procedury związane z pozwoleniami na budowę Via Balica muszą się rozpocząć od nowa.

Decyzje wojewody Marka Strzalińskiego zezwalające na budowę Via Baltica przez Białystok do Ministerstwa Środowiska zaskarzyli ekolodzy z WWF, Bank Watch, Klubu Przyrodników, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Dodajmy, że przed tygodniem Państwowa Rada Ochrony Przyrody uznała, że do czasu wykonania Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko na trasie przyszłej Via Baltica nie powinny być realizowane żadne inwestycje szkodliwe dla środowiska.


* * * *
Fragmenty opinii Krajowej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, dotyczące uchylonych decyzji wojewody:

1. Z przeprowadzonej analizy przedłożonej dokumentacji wynika, że przedmiotowe zezwolenia Wojewody Podlaskiego wydane zostały bez podstawy prawnej (...).

2. Z przeprowadzonej analizy przedłożonej dokumentacji wynika, że posiada ona istotne wady merytoryczne (...).

3. Państwowa Rada Ochrony Przyrody w swoim stanowisku zarekomendowała Ministrowi Środowiska uchylenie (...) decyzji Wojewody (...).

4. Krajowa Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko wyraża pogląd, że ze względów formalnoprawnych oraz merytorycznych decyzje Wojewody (...) powinny zostać uchylone.

źródło: Gazeta Wyborcza
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę