Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Przybiera V fala pandemii

Piąta fala przybiera w regionie i w kraju. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że przybywa zakażonych, przybywa testowanych i zwiększa się odsetek testów z wynikiem pozytywnym. W aptekach coraz więcej osób kupuje testy, których wyniki nie są widoczne w raportach Sanepidu.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 36 995 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i 252 zgonach. Mutacja Omikron odpowiada już za 45 % zakażeń. 

W Łomży także wyraźnie widać przyrost zakażeń. We wtorek 25.01 poinformowano, że w rejonie Łomży potwierdzono 75 przypadków koronawirusa: 21 w powiecie i 54 w mieście. Zmarła jedna osoba. W stosunku do danych sprzed tygodnia ilość zakażeń wzrosła dwukrotnie. Wzrasta też odsetek testów z wynikiem pozytywnym. Tydzień temu wykonano 149 testów i ponad 20 % dało wynik pozytywny. Wg. dzisiejszych danych, odsetek wyników pozytywnych wyniósł ponad 40 % z wykonanych 240 testów. To nie są wszystkie oznaki przybierającej piątej fali koronawirusa.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej powiedziała Wyborczej, że w grudniu blisko milion testów antygenowych w kierunku zakażenia koronawirusem sprzedały apteki. Jednej z łomżyńskich aptek w grudniu sprzedała około 30 takich testów. W styczniu tego roku ich ilość wzrosła już do 100, a miesiąc się jeszcze nie skończył. Wiele osób, aby nie widnieć w statystykach rządowych na własną rękę robi testy i na tej podstawie ewentualnie podejmują leczenie. Z zaprezentowanych danych widać, ze mamy do czynienia z ogromnym przyrostem testujących się osób, pewnie w znacznej części odczuwających jakieś dolegliwości. 

W łomżyńskim szpitalu, w związku z Covid-19, hospitalizowanych jest 36 pacjentów, w tym 3 na Oddziale Intensywnej Opieki. Obłożenie szpitala w stosunku do danych sprzed tygodnia jest podobne. 

Kwarantanną w Łomży objętych jest 1726 mieszkańców, a w powiecie łomżyńskim 826.

W województwie podlaskim ostatniej doby potwierdzono 922 zakażenia wirusem Sars-cov-2. Zmarły 3 osoby. W tej chwili dla pacjentów tylko z Covid-19 przygotowanych jest 1446 łóżek, z czego zajętych jest 429. Na 120 respiratorów zajętych jest 37.  

- W tej chwili mamy duży bufor bezpieczeństwa i chcemy go utrzymać na wypadek, gdyby liczba hospitalizacji znacząco wzrosła. Mamy nadzieję, że kolejna fala pandemii nie przyniesie tak wielkich wyzwań, żebyśmy musieli tę liczbę łóżek covidowych drastycznie zwiększyć kosztem innych pacjentów - mówił podczas wczorajszej wideokonferencji z dyrektorami podlaskich szpitali wojewoda podlaski. 

Do tej pory w Podlaskiem potwierdzono 58 przypadków wariantu omicron, z czego trzy osoby musiały być hospitalizowane. 

Prof. Joanna Zajkowska - wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii  informowała w poniedziałek, że obecnie w szpitalach przebywają jeszcze pacjenci zakażeni wariantem delta. Nowa odmiana - omicron - charakteryzuje się bardzo dużą zakaźnością, ale łagodniejszym przebiegiem choroby. Liczba hospitalizacji w regionie nie powinna być większa niż jesienią, ale więcej osób będzie przebywało w izolacji domowej. 

Na kwarantannie przebywa 20 034 mieszkańców województwa. W Polsce na kwarantannie przebywa blisko milion (946 658) osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę