Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

Zmiany w kwarantannie i darmowe testy w aptekach na V falę pandemii

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skrócenie kwarantanny do 7 dni oraz darmowe testy antygenowe aptekach. Te i inne zmiany mają pomóc w walce z nadciągającą V falą koronawirusa. W Łomży, tydzień do tygodnia, liczba zakażeń wzrosła o 130%.

Rozlewa się nowa mutacja Omikron wirusa Sars-cov-w - po świecie. W Polsce szacuje się, że odpowiada on już za ponad 30 procent zachorowań i z każdym dniem ten udział się zwiększa. Wielu specjalistów podkreśla, że zarazić może się potencjalnie każdy, niezależnie od zaszczepienia. Szczepionki tj. z trzecią przypominającą dawką, powinny uchronić przed ostrym przebiegiem. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział dziś, że jak wynika z modelu rozprzestrzeniania się omikrona, w tym tygodniu w Polsce przekroczone może zostać 50 tys. zakażeń w ciągu doby. 

W związku z tym zapowiedziano zmiany w systemie. Zapowiedziano odesłanie do zdalnej pracy, o ile to możliwe, w administracji i o to samo poproszono biznes. Ma pojawić się możliwość bezpłatnego testowania w aptekach. Na razie nie są znane szczegóły, jak mogłoby to wyglądać, ale premier deklarował, że od 27 stycznia będzie to możliwe. Oczywiście będziemy musieli wypełnić ankietę, a wynik będzie widoczny w internetowym Koncie Pacjenta.

Dziś, tj. w poniedziałek 21 stycznia, spodziewane jest opublikowanie rozporządzenia skracającego kwarantannę do 7 dni. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na Covid-19. 

Lekarze rodzinni mają w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia, odbyć wizytę domową pacjenta powyżej 60 roku życia. Środowisko lekarskie krytykuje pomysł, ponieważ nie wszyscy wymagać będą takiej wizyty, a ucierpią na tym pozostali pacjenci. 

Zapowiedziano także zwiększenie bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Na razie jednak ta w województwie podlaskim nie jest w pełni wykorzystana. 

W łomżyńskim szpitalu dla pacjentów z Covid-19 zabezpieczono 99 łóżek na oddziałach: Zakaźnym, Płucnym, Laryngologicznym i Wewnętrznym. Ponadto po 6 łóżek jest na OIOM-ie i na SOR-ze. Poza tym każda osoba z innymi schorzeniami i z Covidem zostanie przyjęta na każdym z oddziałów szpitala. Na dziś to w zupełności wystarcza, ponieważ w poniedziałek 24 stycznia hospitalizowanych jest 32 pacjentów, w tym 3 na Oddziale Intensywnej Terapii. Oznacza to zajęcie około 30% łóżek.

W województwie podlaskim, jak informują służby wojewody, dla pacjentów tylko covidowych przeznaczono 1 446 łóżek, w tym 405 jest zajętych. 

W Łomży widać już wzrost zakażeń koronawirusem. Tylko w piątek potwierdzono 90 nowych przypadków. Wykonano wówczas 300 testów, w tym w łomżyńskim szpitalu PCR: 210. Przez weekend w Łomży i powiecie łomżyńskim przybyło 163 zakażonych koronawirusem i 3 zgony. Tydzień wcześniej zanotowano 71 przypadków i jeden zgon. Wyraźnie widać więc znaczny wzrost zakażeń. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę