Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Specjalny kalkulator ma pomóc przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostało zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

- Kalkulator, który już jest dostępny dla przedsiębiorców, pomoże ustalić podstawę wymiaru, a także obliczyć kwotę składki zdrowotnej należnej za dany miesiąc. Jego obsługa jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych, takich jak okres rozliczeniowy, formę opodatkowania oraz kwotę dochodu lub przychodu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

ZUS deklaruje, że stara się pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. 

- Udzielamy odpowiedzi na pytania, które zadają nam przedsiębiorcy i staramy się być dla nich jak najbardziej dostępni. Na stronie internetowej ZUS został umieszczony  specjalny poradnik. Organizujemy również otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Nasi eksperci prowadzą webinaria i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinii  są przeszkoleni do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – mówi rzeczniczka.

ZUS w Białymstoku w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl szkoleń online dla przedsiębiorców. - Oprócz tego ruszamy ze specjalnymi dyżurami  telefonicznymi. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych – dodaje Krupicka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę