Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Czwarta fala pandemii słabnie, ale już mówią o piątej

Główne zdjęcie
fot.gov.pl

Czwarta fala pandemii koronawirusa w regionie osłabła. W kraju także spada ilość zakażeń, ale ciągle wysoko utrzymuje się ilość zgonów. Wielu specjalistów, w tym wiceminister zdrowia Waldemar Kraska twierdzą, że omikron wywoła kolejną falę koronawirusa.

Okres świąteczny w rejonie Łomży, jeśli chodzi o ilość przypadków koronawirusa, upłynął w miarę spokojnie. W ciągu ostatniego tygodnia w Łomży i powiecie łomżyńskim potwierdzono testami 74 przypadki, 45 w mieście i 29 w powiecie. Zmarło 11 chorych, 8 w powiecie łomżyńskim i 3 w Łomży. Ostatniej doby poinformowano o śmierci 4 osób. Obecnie na kwarantannie w mieście przebywa 156 mieszkańców, a w powiecie 171.

W łomżyńskim szpitalu także znacząco spadła ilość hospitalizacji związanych z koronawirusem. Obecnie w szpitalu, w związku z Covid 19, przebywa 56 pacjentów, w tym 3 na Oddziale Intensywnej Terapii. 

W Polsce Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 9 843 przypadkach zakażenia koronawirusem. Od początku pandemii, wg rejestrów rządowych, koronawiorusem zaraziło się 4 miliony 64 tysiące i 715 osób. Ostatniej doby poinformowano o śmierci 549 osób. Pd początku pandemii w Polsce zmarło prawie 95 tys. chorych. Jak podawał wiceminister zdrowia Kraska, wśród ostatnich zmarłych 78% nie przyjęło żadnej dawki szczepionki. 

W województwie podlaskim ostatniej doby potwierdzono 171 przypadków Covid-19. Zmarło 13 chorych. Na kwarantannie przebywa 4 135 mieszkańców. W podlaskim zajęte przez chorych z Covid-19 są 554 łóżka. Pod respiratorami hospitalizowanych jest 63 pacjentów. 

Omikron jest ponoć najszybciej rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa. Jednak do dzisiaj w Polsce potwierdzono jedynie 25 przypadków zakażenia tym wariantem. Sekwencjonowanie wirusa, tj. diagnozowanie jaki konkretnie szczep dokonał zakażenia idzie powoli, ponieważ poza tym, że jest duża kolejka do przebadania przez specjalistyczne ośrodki, to mało próbek podlega tym badaniom. W listopadzie analizowano jedną na 100 próbek. Później ministerstwo twierdziło, że tygodniowo pod tym kątem bada się około 3 tys. próbek. Specjaliści mówią, że to za mało, aby sekwencjonowanie było pomocne w nadzorowaniu epidemii. Poziom 10% próbek byłby właściwy. Nie mniej jednak już mówi się o piątej fali koronawirusa, a wywołać ma ją właśnie omikron. 

"Fala, która będzie wywołana przez nowy wariant koronawirusa, wariant omikron, który w tej chwili już praktycznie w całej Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań" – mówił w TVP wiceminister Kraska. Przywoływał, że niektórzy eksperci mówią o podobnym przebiegu choroby jak w przypadku wariantu delta. Jednak zważając na to, że będzie bardziej zakaźny, może spowodować dużą liczbę osób, które muszą być hospitalizowane.

Wirusolog prof. Włodzimierz Gut podkreśla, że szczepionki będą skuteczne na wariant Omikron. Przypomina, że szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, a nie zakażeniem. 

"Liczby zakażeń to tylko statystyki. Od dawna podkreślam, że trzeba patrzeć na obciążenie służby zdrowia. Ono np. w Holandii wcale nie wygląda tragicznie. (...) Nie ma absolutnie żadnych podstaw, aby podważać skuteczność szczepionek, ale histeria jest" - wskazał prof. Gut w infor.pl. Poza tym profesor uspokaja co do większej zakaźności tego szczepu, ale potwierdza, że najlepszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepionka.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę