Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Obowiązkowe szczepienia pracowników służby zdrowia

Główne zdjęcie
Punkt szczepień (zdjęcie ilustracyjne)

Projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zawiera obowiązek do 1 marca pełnego zaszczepienia przeciw Covid-19 pracowników podmiotów medycznych, farmaceutów i studentów medycyny.

Dokument został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Nie jest on jeszcze prawem, ale we środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiadał rychłe podpisanie. Rzecznik wyjaśniał, że "każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy medykiem nie jest, z pierwszym marca będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia".

Obowiązek szczepień dotyczy: 

  • osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego,
  • osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym,
  • studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Regulacje uzasadniono skutecznością szczepień w zakresie zapobiegania zachorowaniom.

„Z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia, proponowana interwencja jest konieczna. W czasie stanu epidemii Covid-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych” - napisano w projekcie Rozporządzenia. 

Zgodnie z zapisami projektu Rozporządzenia pełne zaszczepienie pracowników „medycznych” do 1. marca 2022 roku. Obowiązek dotyczy także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę