Będą blokady w sprawie Via Baltica?
Czy wojewoda złamał prawo, godząc się na budowę drogi Via Baltica - dziś ma ocenić Ministerstwo Ochrony Środowiska. Na pomoc wojewodzie ruszają samorządowcy - zapowiedzieli na dziś blokady dróg Dziś w Ministerstwie Ochrony Środowiska zbiera się Krajowa Komisja Ocen Oddziaływania na Środowisko. Od jej opinii będzie w dużym stopniu zależała decyzja ministra środowiska, czy buldożery wjadą w puszcze Augustowską i Knyszyńską jeszcze w grudniu. Komisja ma zająć się zastrzeżeniami, jakie do wrześniowej decyzji wojewody o budowie trzech odcinków Via Baltica zgłosiły organizacje broniące przyrody.
Nie czekając na opinię Komisji, ministerstwo środowiska powołało też swoich ekspertów. "Gazeta" dotarła do ich opinii. Są one druzgocące dla wojewody i Dyrekcji Dróg. Eksperci zalecają unieważnienie decyzji wojewody jako "podjętej z rażącym naruszeniem prawa".
Co zrobi minister Jan Szyszko, nie wiadomo. Gdyby jednak utrzymał decyzję wojewody, to organizacje ekologiczne zaskarżą ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Samorządowcy blokują drogi
Tymczasem w obronie szybkiej budowy drogi, a szczególnie - obwodnicy Augustowa - występują samorządowcy i lokalni działacze z Wasilkowa, Jurowiec, Suchowoli, Sztabina i Augustowa. Na dziś zapowiedzieli blokady dróg. Mówią, nie są już w stanie wytrzymać olbrzymiego natężenia ruchu przez ich miejscowości.
- Protesty ekologów odwlekają inwestycję w nieskończoność - skarży się w lokalnej prasie Bogdan Dejuk, organizator akcji w Augustowie. Przez miasto przejeżdża do 4 tys. tirów dziennie.
- Gdyby drogowcy nie upierali się przy rozwiązaniach sprzed kilkunastu lat, mieszkańcy tych miejscowości dawno by mieli obwodnice zbudowane zgodnie z prawem i nieszkodzące przyrodzie - odpowiada Maciej Muskat z Greenpeace.
Europa zaniepokojona
Drodze Via Baltica z coraz większym niepokojem przygląda się Unia Europejska. Pod koniec listopada Hans Blokland, przewodniczący komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, złożył interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie części drogi mającej przeciąć puszcze Augustowską i Knyszyńską. - Jakie działania ma zamiar podjąć Komisja, by wymusić na Polsce przestrzeganie unijnego prawa dotyczącego ochrony przyrody? - zapytał Blokland.
• We wrześniu wojewoda podlaski zgodził się na budowę obwodnicy Augustowa, która przetnie unikalną dolinę rzeki Rospudy w Puszczy Augustowskiej oraz na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej przez Puszczę Knyszyńską. Są to części drogi ekspresowej Via Baltica mającej połączyć graniczne Budzisko z Warszawą. Obie puszcze są chronionymi unijnym i polskim prawem obszarami Natura 2000, na których inwestycje są możliwe tylko w wyjątkowej sytuacji, po spełnieniu bardzo ostrych warunków, m.in. po wykazaniu, że nie istnieją alternatywne rozwiązania, po wyborze najmniej szkodliwego z możliwych wariantów i po zrekompensowaniu ewentualnych strat przyrodniczych jeszcze przed inwestycją.